Rozwój białek roślinnych w Europie przedstawiła Komisja Europejska. W ich opinii należy skoncentrować się na badaniach, technologii i innowacjach, które będą wspierać wzrostu produkcji białka.
Komisja Europejska przedstawiła sprawozdanie w sprawie rozwoju białek roślinnych w Unii Europejskiej. Zdaniem państw członkowskich należy skoncentrować się na badaniach, technologii i innowacjach, które będą wspierać wzrostu produkcji białka.
Podaż i popyt na białka roślinne takie jak rzepak, nasiona słonecznika lub soczewicy przedstawiono w sprawozdaniu, które zostało przyjęte w listopadzie 2018 r. W piśmie opisano również metody dalszego rozwoju ich produkcji w sposób ekonomiczny i przyjazny dla środowiska.
Rada Ministrów przyjęła projekt noweli ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, który kompleksowo reguluje kwestie hodowli i rozrodu zwierząt gospodarskich. Dokument przygotował resort rolnictwa. W projekcie...
Delegacje z dużym zadowoleniem przyjęły sprawozdanie w sprawie białek roślinnych. Jednocześnie uznały, że raport objął wszystkie kluczowe działania mające na celu promowanie rozwoju białek roślinnych w UE.
Zdaniem państw członkowskich, jak informuje portal 3trzy3.pl, zwiększony nacisk na badania, technologie i innowacje może być jednym ze sposobów wspierania wzrostu produkcji białka, wraz z utworzeniem platformy informacyjnej na poziomie UE oraz zwiększeniem świadomości konsumentów.
Część delegacji podkreślało pozytywny wpływ na środowisko zwiększających się upraw białek roślinnych. Inni jednak ostrzegali przed pośrednimi skutkami środowiskowymi takimi jak wylesianie związanymi z importem białek roślinnych.
Większość z nich uznała pomysł wspierania rozwoju produkcji białek roślinnych w UE w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) za dobry. Pod tym względem wielu z zadowoleniem przyjęło elastyczność przyznaną krajom członkowskim w zakresie definiowania własnych planów strategicznych WPR w przyszłości.
Delegacje miały rozbieżne poglądy na temat stosowności dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją w celu ograniczenia niedoboru białka roślinnego w UE.