Muchy powodują straty w produkcji mleka i wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-07-2016,16:00 Aktualizacja: 10-07-2016,18:01
A A A

Obory i chlewnie latem oprócz zwierząt są także siedliskiem much. Plaga tych owadów powoduje duże straty w produkcji mleka oraz wieprzowiny, ponieważ wpływa m.in. na niższe pobranie paszy oraz może wywoływać różne choroby.

Zapobieganie muchom polega na utrzymaniu obiektów inwentarskich w możliwie jak najlepszej czystości. Przewagą chlewni w przeciwieństwie do obór jest fakt, że często są to obiekty zamknięte i przez to mniej narażone na ciągły napływ nowych owadów z zewnątrz.

Walkę z muchami należy toczyć na wielu frontach jednocześnie. Jednym z nim jest etap, kiedy owady są jeszcze w postaci larw. Producenci środków chemicznych oferują tzw. larwicydy w proszku, granulacie lub płynie przeznaczone do posypywania lub polewania miejsc bytowania larw czyli posadzek, rusztów, ściółki i kanałów gnojowych.

mleko, Rosja, produkcja mleka, mleczarnie

Mleko w Rosji jest fałszowane i niebezpieczne dla zdrowia

Mleko w Rosji może być niebezpieczne dla zdrowia. Z komunikatu Federalnej Służby Nadzoru Sanitarnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) wynika, że tamtejsze mleczarnie chcąc wydłuży termin jego ważności dodają do niego niedozwolone środki....

Wszystkie metody zwalczania much uzupełniają się na wzajem. Najważniejsza jest jednak chemia. Podobnie jak w przypadku larwicydów również przy insektycydach kluczową rolę odgrywa substancja czynna. Informacja o jej rodzaju znajduje się na etykietach produktów. Jest ona bardzo istotna, ponieważ muchy potrafią się na nią uodparniać.

Lepy i lampy w oborach i chlewniach są najczęściej używane jako uzupełnienie chemicznego zwalczania much. Pierwsze z nich mogą być bardzo skuteczne, ale przy dużej populacji tych owadów często należy je wymieniać. Z kolei lampy owadobójcze są droższe. W tych urządzeniach rażących owady są zabijane prądem, natomiast w urządzeniach z wkładem lepnym przyklejają się do niego.

Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się biomuchy. Zostały one odkryte w latach 80-tych. Jest to niemodyfikowany genetycznie, specjalnie wyselekcjonowany gatunek, który zabija larwy muchy domowej. Jak zapewniają firmy mające je w swojej ofercie do każdego systemu utrzymania zwierząt tj. rusztowego czy na ściółce dedykowany jest inny gatunek biomuchy.

Chcesz wiedzieć więcej? Zaprenumeruj Hoduj z Głową Bydło i Hoduj z Głową Świnie

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA