Muchy powodują straty w produkcji mleka i wieprzowiny
Obory i chlewnie latem oprócz zwierząt są także siedliskiem much. Plaga tych owadów powoduje duże straty w produkcji mleka oraz wieprzowiny, ponieważ wpływa m.in. na niższe pobranie paszy oraz może wywoływać różne choroby.
Zapobieganie muchom polega na utrzymaniu obiektów inwentarskich w możliwie jak najlepszej czystości. Przewagą chlewni w przeciwieństwie do obór jest fakt, że często są to obiekty zamknięte i przez to mniej narażone na ciągły napływ nowych owadów z zewnątrz.
Walkę z muchami należy toczyć na wielu frontach jednocześnie. Jednym z nim jest etap, kiedy owady są jeszcze w postaci larw. Producenci środków chemicznych oferują tzw. larwicydy w proszku, granulacie lub płynie przeznaczone do posypywania lub polewania miejsc bytowania larw czyli posadzek, rusztów, ściółki i kanałów gnojowych.
Mleko w Rosji jest fałszowane i niebezpieczne dla zdrowia
Wszystkie metody zwalczania much uzupełniają się na wzajem. Najważniejsza jest jednak chemia. Podobnie jak w przypadku larwicydów również przy insektycydach kluczową rolę odgrywa substancja czynna. Informacja o jej rodzaju znajduje się na etykietach produktów. Jest ona bardzo istotna, ponieważ muchy potrafią się na nią uodparniać.
Lepy i lampy w oborach i chlewniach są najczęściej używane jako uzupełnienie chemicznego zwalczania much. Pierwsze z nich mogą być bardzo skuteczne, ale przy dużej populacji tych owadów często należy je wymieniać. Z kolei lampy owadobójcze są droższe. W tych urządzeniach rażących owady są zabijane prądem, natomiast w urządzeniach z wkładem lepnym przyklejają się do niego.
Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się biomuchy. Zostały one odkryte w latach 80-tych. Jest to niemodyfikowany genetycznie, specjalnie wyselekcjonowany gatunek, który zabija larwy muchy domowej. Jak zapewniają firmy mające je w swojej ofercie do każdego systemu utrzymania zwierząt tj. rusztowego czy na ściółce dedykowany jest inny gatunek biomuchy.
Chcesz wiedzieć więcej? Zaprenumeruj Hoduj z Głową Bydło i Hoduj z Głową Świnie