Które rzeźnie przyjmą zwierzęta ubite w gospodarstwie?
Główny Inspektorat Weterynarii opublikował listę zakładów, które przyjmują zwierzęta po uboju z konieczności poza rzeźnią.
Lista zawiera w sumie 79 zakładów. Rolnicy mogą się do nich zgłaszać o przyjęcie tuszy pochodzącej z uboju z konieczności poza rzeźnią czyli na terenie gospodarstwa.
"Ubój z konieczności zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią dotyczy sytuacji, gdy zdrowe zwierzę, np. świnia, owca, koza, krowa, czy koń, ulegnie wypadkowi, np. złamie kończynę, kręgosłup, lub też ulegnie innemu urazowi, który uniemożliwia mu naturalne poruszanie się i tym samym transport do rzeźni. W takiej sytuacji istnieje możliwość uratowania wartości rzeźnej zwierzęcia" czytamy w komunikacie opublikowanym przez GIW.
Hodowcy sami będą ubijać kontuzjowane krowy w gospodarstwie?
Zakłady, które znalazły się na liście w zdecydowanej większości, bo w liczbie 69, przyjmują bydło. Wyłącznie te zwierzęta mogą trafić do 34 z nich.
Pozostałe ubojnie przyjmują inne gatunki zwierząt gospodarskich jak trzoda chlewna, owce czy kozy.
Główny Inspektorat Weterynarii opublikował dane teleadresowe ubojni, ale także liczne uwagi. Niektóre zakłady deklarują bowiem odbiór sztuk po uboju z konieczności wyłącznie w przypadku spełnienia pewnych wytycznych.
Rzeźnie informują np. o tym, że jest to ubój usługowy po uzgodnieniu telefonicznym i bez świadczenia usługi transportowej. Ponadto niektóre zakłady nie zagospodarowują mięsa ze sztuk poddanych ubojowi z konieczności.
Listę zakładów, które przyjmują zwierzęta po uboju z konieczności poza rzeźnią tj. na terenie gospodarstwa można znaleźć TUTAJ i TUTAJ
Zwalczenie ASF niemożliwe bez wybicia dzików
Druk - oświadczenie lekarza weterynarii dotyczące zwierzęcia poddanego ubojowi z konieczności poza rzeźnią można znaleźć TUTAJ
Druk - oświadczenie przedsiębiorcy sektora spożywczego, który utrzymywał zwierzę poddane ubojowi z konieczności poza rzeźnią można znaleźć TUTAJ
Co należy zrobić, gdy zdrowe zwierzę ulegnie wypadkowi? Co należy zrobić, jeżeli wezwany lekarz weterynarii stwierdzi, że zwierzę może być poddane ubojowi z konieczności? Kto może dokonać uboju z konieczności? W jaki sposób i w jakich warunkach powinien odbyć się ubój z konieczności? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań można znaleźć TUTAJ
- Książki warte polecenia: Sygnały racic|Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii |Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)