Jak są kwalifikowane odchody zwierzęce stosowane w biogazowni?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
09-11-2019,13:00 Aktualizacja: 09-11-2019,17:31
A A A
Wprowadzenie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach spowodowało szereg utrudnień dla prowadzących biogazownie rolnicze. Ministerstwo Środowiska wydało oświadczenie w sprawie kwalifikowania odchodów zwierzęcych stosowanych w tego typu instalacjach. 
 
Jak podaje Ministerstwo Środowiska, przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach nie dotyczą biomasy w postaci m.in. odchodów podlegających przepisom rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 października 2009 r. 
 
Znajdują się tam wyłączenia, które obejmują biomasę w postaci odchodów takich jak gnojowica i obornik wykorzystywane do produkcji energii, o ile spełnią warunki określone w art. 2 pkt 6 ustawy o odpadach.
 
antybiotyki, leczenie zwierząt, Chiny, zaostrzenie przepisów,

Przepisy dotyczące pozostałości leków weterynaryjnych będą zaostrzone

Chiński Departament Rolnictwa i Narodowa Komisja Zdrowia opublikowały nowe przepisy dotyczące limitów pozostałości dla leków weterynaryjnych. Wejdą one w życie 1 kwietnia 2020 r.   Przepisy dotyczące pozostałości leków...
Uznanie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego za odpady zależy w pierwszej kolejności od wytwórcy tego materiału - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH).
 
Sprawdzenie poprawności tej kwalifikacji należy do obowiązków organu administracji, a więc wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska lub organu wydającego decyzję w zakresie gospodarki odpadami. 
 
Przepisy umożliwiają rolnikom przekazywanie gnojowicy lub obornika do biogazowni nie traktując ich jako odpady. Jak wyjaśniają eksperci KZP-PTCH gospodarowanie odchodami zwierząt gospodarskich nie podlega pod przepisy ustawy o odpadach. 
 
Dotyczy to ich ewidencji, sprawozdawczości, magazynowania, transportu i obowiązku uzyskania decyzji administracyjnej dotyczącej gospodarki odpadami.
 
Przepisy ustawy o odpadach mają zastosowanie w przypadku wykorzystywania w biogazowni produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego innych niż odchody zwierząt gospodarskich. 
 
Pełną treść pisma przygotowanego przez Ministerstwo Środowiska znajdziesz TUTAJ.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA