Hodowco, od leków jest lekarz weterynarii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-01-2021,12:50 Aktualizacja: 13-01-2021,13:03
A A A

Hodowcy, którzy kupują leki dla zwierząt przez Internet mogą mieć kłopoty. Lekarze weterynarii przestrzegają przed tym procederem.

Preparaty lecznicze oraz antybiotyki są zazwyczaj kupowane na podstawie wypisanej przez lekarza weterynarii recepty. Tymczasem handel nimi w Internecie kwitnie. Jak podaje TVP 1, wiele z nich pochodzi z nielegalnego źródła i może być podróbką powszechnie stosowanych środków.

Kupno substancji leczniczych dla zwierząt w Internecie nie jest trudnym zadaniem. Można tam znaleźć środki, które mają poprawić apetyt czy wzrost.

  • Lekarze weterynarii przestrzegają przed zakupem nielegalnych leków
  • Stosowanie leków niewiadomego pochodzenia może zaszkodzić zwierzętom
  • Takie leczenie może wpłynąć na pojawianie się opornych na leki szczepów bakterii
  • Mięso od takich zwierząt może zawierać pozostałość niebezpiecznych substancji
  • Inspekcja Weterynaryjna zgłasza takie procedery do organów ścigania

Leki weterynaryjne, Inspekcja Weterynaryjna, bogdan Konopka

Leki groźne dla zwierząt krążą w internecie

Kupowanie leków weterynaryjnych w internecie lub podawanie zwierzętom sfałszowanego produktu leczniczego niesie ogromne ryzyko. "Lekarze weterynarii mierzą się z niebezpiecznym zjawiskiem. W internecie pojawia się coraz więcej ofert...

Konsumenci mogą ucierpieć

Hodowcy w Internecie mogą także kupić znacznie bardziej zaawansowane środki, typowo lecznicze, które mają zwalczać choroby zakaźne.

Kupowanie oraz oferowanie leków weterynaryjnych w Internecie, jak podaje TVP 1, jest nielegalne. Ponadto nie wiadomo, jak one były przechowywane i transportowane.

- Bardzo ważne jest przede wszystkim postawienie diagnozy czyli stwierdzenie, na jaką chorobę jest chore dane zwierzę czy stado. Bez tego leczenie odbywa się na ślepo i musi się źle skończyć - mówił dla TVP 1 Marek Mastalerek z Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Hodowcy, którzy decydują się na zakup takich środków ryzykują zdrowie a nawet życie zwierząt. Ponadto pośrednio mogą także zaszkodzić konsumentom.

Mięso pochodzące od nielegalnie leczonych zwierząt może zawierać pozostałości niebezpiecznych substancji.

Izba Zbożowo-Paszowa, produkcja pasz, ceny zbóż, eksport ziarna

Niższe zapotrzebowanie na pasze

Głęboki spadek opłacalności produkcji żywca drobiowego i wieprzowego przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na ziarno. Tendencja ta zostanie utrzymana w pierwszej połowie roku - przewiduje Izba Zbożowo-Paszowa. Eksperci podkreślają, że...

Hodowcy odradzają leczenie zwierząt "na ślepo"

Rolnicze związki przyłączają się do apelu lekarzy weterynarii o to, aby nie leczyć zwierząt na własną rękę kupionymi w Internecie środkami niewiadomego pochodzenia.

- Odradzamy zakupu leków z niewiadomych źródeł i niewiadomego pochodzenia. Od diagnostyki, od leków są lekarze weterynarii. Opierajmy się na ich wiedzy i doświadczeniu, korzystajmy z ich usług. To jest jedyna droga zgodna z prawem i zdrowym rozsądkiem - mówił dla TVP 1 Jacek Zarzecki, Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Leczenie zwierząt takimi środkami może spowodować podatność kolejnych pokoleń na choroby i pojawienie się nowych lekoopornych szczepów bakterii.

W rozmowie z TVP 1 Marek Mastalerek z Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej podkreślił, że oporność np. poszczególnych szczepów bakterii, która powstaje u zwierząt grozi tym, że takie patogeny mogą się później przenosić na ludzi.

Z nielegalnym obrotem środkami leczniczymi walczą lekarze weterynarii, ale także Inspekcja Weterynaryjna. Ta za każdym razem zgłasza taki proceder do organów ścigania.




Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA