Niższe zapotrzebowanie na pasze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2021,10:40 Aktualizacja: 13-01-2021,10:44
A A A

Głęboki spadek opłacalności produkcji żywca drobiowego i wieprzowego przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na ziarno. Tendencja ta zostanie utrzymana w pierwszej połowie roku - przewiduje Izba Zbożowo-Paszowa.

Eksperci podkreślają, że rentowność produkcji zwierzęcej w kraju utrzymuje się na dramatycznie niskim poziomie. Spadek produkcji pasz rzędu 10-20 proc., w zależności od wytwórni, wystąpił już w pierwszej połowie bieżącego sezonu.

pasze gmo, pasze dla drobiu i trzody chlewnej, śruta sojowa, rośliny strączkowe

Pasze GMO można stosować jeszcze przez dwa lata

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 1 stycznia pasze zawierające GMO będzie można stosować 2 lata dłużej, czyli do 1 stycznia 2023 roku. Termin zakazu stosowania takich pasz wielokrotnie przesuwano. 1 stycznia weszła w życie...

Mniejsze zapotrzebowanie na mąkę ze strony sektora HoReCa ogranicza natomiast przemiały ziarna przez młyny.

W okresie świąteczno-noworocznym nastąpił zastój w handlu na rynku zbożowym, ale niebawem przetwórnie rozpoczną zakupy ziarna w związku z koniecznością pokrycia potrzeb surowcowych na luty i kolejne tygodnie bieżącego sezonu - wskazała Izba.

W ubiegłym tygodniu krajowi przetwórcy oferowały za pszenicę konsumpcyjna 800-920 zł/t; pszenica paszowa kosztowała 760-880 zł/t, a kukurydza sucha od 720 do 840 zł/t.

Według ekspertów, spowolnienie na rynku przetwórstwa ziarna na cele spożywcze i paszowe zapewne utrzyma się także w pierwszym kwartale br. Pomimo mniejszego zużycia wewnętrznego, utrzymujący się dynamiczny eksport zbóż z kraju będzie jednak stanowił silne wsparcie cen ziarna w kraju.

pasze dla drobiu, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, argentyna, eksport kukurydzy

Pasze dla drobiu ponownie podrożeją?

Producenci drobiu z całego świata narzekali w minionym roku na wysokie ceny pasz. Niestety, wiele wskazuje na to, że w 2021 roku - przynajmniej na początku - to się nie zmieni. Jedną z ostatnich informacji, które mogą wpłynąć na stawki pasz...

"Szalejące ceny zbóż i oleistych na giełdach światowych, a także słaby kurs złotego względem głównych walut powodują, iż ceny oferowane za ziarno z przeznaczeniem na eksport rosną" - czytamy w newsletterze Izby.

W grudniu ub.r. eksport pszenicy drogą morską wyniósł ok. 330 tys. ton, a kukurydzy ponad 140 tys. ton. Wywóz pszenicy za pośrednictwem terminali portowych w styczniu raczej będzie niewiele mniejszy. Przedmiotem eksportu przez porty nadal są spore wolumeny kukurydzy i w mniejszym stopniu żyta.

Eksporterzy oferują wysokie ceny za zboża - np. za pszenicę (o zawartości 14 proc. białka) z dostawą w lutym proponują do 1000 zł/t. Za pszenicę konsumpcyjną (12,5 proc. białka) można otrzymać 970 zł/t, a kukurydzę - 850 zł/t.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA