Człowiek zaraził COVID-19 norkę, czy odwrotnie? Sanepid nie ma pewności

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Machińska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-03-2021,12:50 Aktualizacja: 01-03-2021,12:52
A A A

Na obecnym etapie nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy na fermie norek w Leźnie (woj. pomorskie) to człowiek zaraził koronawirusem norkę, czy zwierzę zaraziło człowieka - powiedziała Anna Obuchowska, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Grzegorz Puda, minister rolnictwa powiedział, że na jego polecenie Inspekcja Weterynaryjna wykonała liczne kontrole na fermach norek, a Główny Lekarz Weterynarii wdrożył diagnostyczny program pilotażowy obejmujący badania zwierząt.

hodowla norek, koronawirus u norek, Daniel Chmielewski, szczepienia weterynarzy

Hodowcy norek nie chcą na fermach niezaszczepionych weterynarzy

Hodowcy zwierząt futerkowych sprzeciwiają, by na fermy wchodzili niezaszczepieni weterynarze - mówił w piątek Daniel Chmielewski, szef Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych. Przedstawiciele kilku organizacji...

- Badania wykonane zostały w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym-Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, następnie w imię nadrzędnego celu, jakim stała się ochrona zdrowia publicznego, na wniosek Głównego Lekarza Weterynarii, wdrożono trzy akty rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi regulujące prawnie całokształt działań w zakresie postępowania administracyjnego, wraz z katalogowaniem zakażeń SARS-CoV-2 u norek, badaniami urzędowymi i ewentualną likwidacją stad - wyjaśnił.

Badania wykonane dotychczas na 18. fermach wykazały na jednej z nich liczne zakażenia norek wraz ze współistniejącym zakażeniem człowieka.

Puda wskazał, że ministerstwo, poprzez podległe i nadzorowane jednostki, monitorowało i analizowało rozwój sytuacji epidemiologicznej w zakresie zakażeń SARS-CoV-2 i zachorowań na COVID 19 u ludzi w Europie w 2020 r.

Szybkie rozprzestrzenianie się wirusa pomiędzy państwami i ciężki przebieg choroby wraz z wysokimi wskaźnikami śmiertelności u ludzi, a także z równoległymi dramatycznymi doniesieniami z Niderlandów i Danii związanymi ze stwierdzonymi zakażeniami u norek i ludzi oraz powstawanie niebezpiecznych mutacji na fermach sprawiły, że w Polsce zostały wdrożone zharmonizowane i proceduralne działania.

Podkreślił, że Ministerstwo rolnictwa rekomenduje hodowcom norek wdrożenie najwyższych standardów w zakresie zabezpieczeń bioasekuracyjnych.

O pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem u norek na terenie Polski ministerstwo rolnictwa poinformowało 31 stycznia. Zakażenie potwierdzono na fermie w Leźnie w powiecie kartuskim (woj. pomorskie).

Podjęto decyzję o likwidacji hodowli, która liczyła 5845 norek.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA