Co z produkcją zwierzęcą w sytuacji kwarantanny pracowników?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-03-2020,12:40 Aktualizacja: 15-03-2020,12:39
A A A

Bezpieczeństwo żywnościowe kraju wymaga stworzenie "zielonego korytarza" dla producentów i dostawców żywności. Tak uważa Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Hodowcy i producenci zwierząt zasługują na szczególną uwagę. Objęcie kwarantanną rolników lub pracowników obsługi może znacząco obniżyć dobrostan zwierząt.

"W samym sektorze produkcji trzody chlewnej 11,2 mln sztuk świń utrzymywanych jest w ok. 160 tys. gospodarstw. Pozostawienie gospodarstw bez podstawowej opieki spowoduje szybką śmierć zwierząt i stworzy olbrzymie, dodatkowe zagrożenie biologiczne dla społeczeństwa" czytamy w liście skierowanym przez KZP-PTCH POLPIG do ministra rolnictwa.

Koronawirus, COVID-19, zwierzęta hodowlane, hodowcy zwierząt, Goodvalley, trzoda chlewna, drób, asf, bioasekuracja

Hodowcy i przemysł mięsny są przygotowani na koronawirusa?

Afrykański pomór świń wciąż nie został zwalczony, a rolnictwo musi przyjąć kolejny cios w postaci koronawirusa. Liczba potwierdzonych zakażeń COVID-19 z dnia na dzień rośnie, a Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia...

Hodowcy zwierząt oraz pracownicy ferm i gospodarstw, zdaniem związku, powinni mieć możliwość opieki nad zwierzętami nawet w okresie kwarantanny. Aby było to możliwe należy wprowadzić pewne procedury.

Pracownicy powinni rozpoczynać pracę w różnych godzinach tak, aby ograniczyć możliwość wzajemnego kontaktu. Związek podkreśla, że według badań maksymalny czas utrzymywania się wirusa w otoczeniu to 30 minut.

Osoby zajmujące się obsługą zwierząt powinny indywidualnie dojeżdżać do pracy aby unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami.

Pracownicy powinni być zobowiązani do przebywania w miejscu kwarantanny poza godzinami pracy oraz do zachowania zasad higieny.

Koronawirus, COVID-19, zwierzęta hodowlane, dobrostan zwierząt, kwarantanna, POLPIG, wirus, hodowcy zwierząt

Koronawirus zagraża dobrostanowi zwierząt

Dobrostan zwierząt to temat, który pojawił się w związku z wejściem w życie przepisów dotyczących obowiązkowej kwarantanny dla osób, które są podejrzane o kontakt lub zakażenie koronawirusem COVID-19. Hodowcy bądź...

W trakcie pracy powinien obowiązywać zakaz bezpośrednich kontaktów między pracownikami. Pracodawca powinien im zapewnić kontakt telefoniczny.

Pracodawca powinien zapewnić pracownikom codzienną zmianę odzieży na czystą oraz, o ile to możliwe, maski, okulary ochronne i kombinezon dla każdego pracownika, a także zobligować ich do codziennego pomiaru własnej temperatury ciała przed przyjściem do pracy.

Pracodawca powinien również zapewnić środki do mycia i dezynfekcji nie tylko w czasie przechodzenia przez śluzę sanitarną, ale również w budynkach inwentarskich.

Pomieszczenia socjalne powinny być codzienne myte i dezynfekowane również przy użyciu generatorów ozonu oraz lamp uv.

PFHBiPM, polska izba mleka, rynek mleka, koronawirus

Organizacje z rynku mleka reagują na epidemię koronawirusa

Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiologiczną w Polsce i potencjalne zagrożenie zarażeniem koronawirusem, wprowadzamy dodatkowe środki ostrożności - poinformowała Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów...

W przypadku pojawienia się objawów choroby jak gorączka, kaszel lub problemy z oddychaniem) lub wystąpienia innych objawów "grypopodobnych" lub oddechowych, pracownik zobowiązany jest do natychmiastowego wezwania pomocy medycznej. Nie należy przy tym odwiedzać gabinetu lekarza rodzinnego lub SOR, ale należy zasięgnąć porady telefonicznej.

Pracownicy, w przypadku kontaktu z osobą wykazującą objawy zarażenia, powinni poinformować służby medyczne oraz pracodawcę.

"Przyjęcie tych zasad umożliwiłoby, w przypadku zakażenia jednego z pracowników, dalszą pracę pozostałej załodze bez konieczności ciągłego przebywania na kwarantannie domowej czytamy w liście KZP-PTCH POLIPIG do ministra rolnictwa.

Pełną treść listu KZP-PTCH POLIPIG do ministra rolnictwa znajdziesz TUTAJ.



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA