165 milionów euro pójdzie na zwalczanie chorób zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2017,14:45 Aktualizacja: 13-02-2017,15:29
A A A

Około 165 mln euro przeznaczy w tym roku Unia Europejska na walkę z chorobami zwierząt oraz chorobami odzwierzęcymi. 9,6 mln euro pójdzie na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń i ok. 2 mln euro na walkę z ptasią grypą.

150 mln euro trafi na realizację 131 programów weterynaryjnych obejmujących monitorowanie, kontrolę oraz zwalczanie chorób zwierząt. Najwięcej pieniędzy, blisko 56 mln euro, zostanie przeznaczonych na finansowanie programów walki z gruźlicą bydła - podaje FAMMU/FAPA.

ptasia grypa, ogniska ptasiej grypy, drób, dzikie ptaki, zasady bioasekuracji

Duże ryzyko rozprzestrzeniania się ptasiej grypy

Istnieje duże ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się ptasiej grypy w naszym kraju - ocenili naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Zagrożeniem są dzikie ptaki, ale także nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji. W ministerstwie...

9,3 mln euro przeznaczono na walkę z chorobami wywoływanymi przez priony, czyli gąbczastą encefalopatią bydła (BSE), a także trzęsawką owiec. Na zwalczanie brucelozy bydła asygnowano 9,6 mln euro, brucelozy owiec i kóz 9,4 mln euro, a na walkę z wścieklizną blisko 25 mln euro.

Na zwalczanie tzw. choroby niebieskiego języka (wirusowa choroba przeżuwaczy) jest ok. 8 mln euro; z klasycznym pomorem świń oraz afrykańskim pomorem świń - odpowiednio ok. 2 mln euro oraz 9,6 mln euro, natomiast na zwalczanie ptasiej grypy u drobiu i dzikich ptaków ponad 2 mln euro.

Unia przeznaczy ponadto prawie 19 mln euro na walkę z chorobami odzwierzęcymi (zoonozami), takimi jak salmonelloza u kur hodowlanych i niosek, a także brojlerów i indyków.

Wspólnota dofinansuje programy zwalczania chorób zwierzęcych w wysokości 50 proc., z możliwością podniesienia pokrycia kosztów do 75 proc. lub 100 proc. w przypadku nadzwyczajnych sytuacji.

W tym roku w budżecie naszego kraju na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt zarezerwowano 272 mln euro. W Polsce zwalczanych jest z urzędu ok. 40 chorób zwierząt.

Choroby zwierząt, które pociągają za sobą największe straty materialne dla ich hodowców to afrykański pomór świń oraz ptasia grypa. Dotychczas w Polsce stwierdzono 23 ogniska ASF u świń oraz 49 ognisk ptasiej grypy u drobiu hodowlanego.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA