Źle się dzieje na rynku indyków. Spadają ceny i eksport

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-11-2017,8:25 Aktualizacja: 21-11-2017,8:41
A A A

Z najnowszych danych Eurostat wynika, że w pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku o 15 proc. spadł wolumen polskiego wywozu mięsa i podrobów z indyków - z 107,1 do 91,3 tys. ton.

Eksport poza Unię zmniejszył się o blisko jedną trzecią i wyniósł 10,4 tys. ton, zaś na rynek Wspólnoty trafiło 80,9 tys. ton (-12 proc. r/r). Wciąż jednak 89 proc. mięsa z indyków trafia do państw UE - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

gęsina, kujawsko-pomorskie, gęsi, mięso, Święto Niepodległości

Amerykanie mają indyka, a Polacy gęsi. Za darmo rozdali 2017 tuszek

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego rozdał w sobotę 2017 tuszek gęsich, które trafią na stoły mieszkańców regionu w Święto Niepodległości. Akcja była przedsmakiem festiwalu gęsiny, który 11 listopada...

Od stycznia do lipca głównym odbiorcą mięsa i podrobów pozostały Niemcy, gdzie sprzedaliśmy 31,5 tys. ton (-22 proc. r/r). O 10 proc. do 9,7 tys. ton zwiększył się natomiast wolumen wywozu do Hiszpanii. Z kolei czescy importerzy zakupili u nas 6,9 tys. ton, czyli podobną ilość do ubiegłorocznej.  

Ciekawe zmiany zaszły w handlu pozaunijnym. Jeszcze rok temu głównymi partnerami były Białoruś, Ukraina, Hongkong, Benin i Chiny. Natomiast obecnie są nimi Ukraina, Mołdawia, Benin, Hongkong oraz Kongo. W omawianym okresie całkowicie zawieszono bowiem eksport na Białoruś i do Chin. W związku z grypą ptaków drugi kraj wprowadził całkowity zakaz importu mięsa drobiowego z Polski, zaś nasz wschodni sąsiad regionalizację (województwa).

Spadek wysyłek negatywnie wpłynął na ceny na rynku krajowym. Do drugiej połowy czerwca stawki skupu indorów utrzymywały się poniżej poziomu z 2016 roku. Obecnie są nieco wyższe, ale nadal relatywnie niskie.

drób, Phil Hogan, Komisja Europejska, eksport drobiu, mięso, Irak, Iran, żywność

Phil Hogan wspiera branżę drobiarską

Branża drobiarska wspierana przez Krajową Radę Drobiarstwa - Izbę Gospodarczą oraz Komisję Europejską celuje w rynki Bliskiego Wschodu. W Rijadzie właśnie ruszyła misja gospodarcza z udziałem komisarza UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów...

Jak wynika z najnowszych danych ministerstwa rolnictwa w październiku indory skupowano średnio po 5,19 zł/kg, czyli o 4 proc. taniej niż przed rokiem i o 10 proc. poniżej średniej z ostatnich 5 lat. To wpłynęło na pogorszenie się opłacalności chowu.

We wrześniu - według danych MRiRW - relacja cen skupu indyków do pasz wyniosła 3,72 i była o 4 proc. mniejsza niż średnio w ostatnich 5 latach. Spowodowało to spadek produkcji indyków. Według danych GUS od stycznia do sierpnia liczba wstawień piskląt wyniosła blisko 26,9 mln sztuk (-5 proc. r/r).

Analitycy oczekują, że do końca roku stawki skupu utrzymają się na relatywnie niskim poziomie, jednak będą nieco wyższe niż w czwartym kwartale ubiegłego roku.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA