Źle się dzieje na rynku indyków. Spadają ceny i eksport
Z najnowszych danych Eurostat wynika, że w pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku o 15 proc. spadł wolumen polskiego wywozu mięsa i podrobów z indyków - z 107,1 do 91,3 tys. ton.
Eksport poza Unię zmniejszył się o blisko jedną trzecią i wyniósł 10,4 tys. ton, zaś na rynek Wspólnoty trafiło 80,9 tys. ton (-12 proc. r/r). Wciąż jednak 89 proc. mięsa z indyków trafia do państw UE - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.
Amerykanie mają indyka, a Polacy gęsi. Za darmo rozdali 2017 tuszek
Od stycznia do lipca głównym odbiorcą mięsa i podrobów pozostały Niemcy, gdzie sprzedaliśmy 31,5 tys. ton (-22 proc. r/r). O 10 proc. do 9,7 tys. ton zwiększył się natomiast wolumen wywozu do Hiszpanii. Z kolei czescy importerzy zakupili u nas 6,9 tys. ton, czyli podobną ilość do ubiegłorocznej.
Ciekawe zmiany zaszły w handlu pozaunijnym. Jeszcze rok temu głównymi partnerami były Białoruś, Ukraina, Hongkong, Benin i Chiny. Natomiast obecnie są nimi Ukraina, Mołdawia, Benin, Hongkong oraz Kongo. W omawianym okresie całkowicie zawieszono bowiem eksport na Białoruś i do Chin. W związku z grypą ptaków drugi kraj wprowadził całkowity zakaz importu mięsa drobiowego z Polski, zaś nasz wschodni sąsiad regionalizację (województwa).
Spadek wysyłek negatywnie wpłynął na ceny na rynku krajowym. Do drugiej połowy czerwca stawki skupu indorów utrzymywały się poniżej poziomu z 2016 roku. Obecnie są nieco wyższe, ale nadal relatywnie niskie.
Phil Hogan wspiera branżę drobiarską
Jak wynika z najnowszych danych ministerstwa rolnictwa w październiku indory skupowano średnio po 5,19 zł/kg, czyli o 4 proc. taniej niż przed rokiem i o 10 proc. poniżej średniej z ostatnich 5 lat. To wpłynęło na pogorszenie się opłacalności chowu.
We wrześniu - według danych MRiRW - relacja cen skupu indyków do pasz wyniosła 3,72 i była o 4 proc. mniejsza niż średnio w ostatnich 5 latach. Spowodowało to spadek produkcji indyków. Według danych GUS od stycznia do sierpnia liczba wstawień piskląt wyniosła blisko 26,9 mln sztuk (-5 proc. r/r).
Analitycy oczekują, że do końca roku stawki skupu utrzymają się na relatywnie niskim poziomie, jednak będą nieco wyższe niż w czwartym kwartale ubiegłego roku.
- Książki warte polecenia: Hodowla i chów gęsi |Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych