Zakaz stosowania pasz GMO. Drobiarze są zaskoczeni
Sektor drobiarski jest zaniepokojony i zaskoczony decyzją Rady Ministrów w sprawie zakazu stosowania pasz GMO w żywieniu zwierząt. Apeluje więc do ministra rolnictwa o spotkanie i rozmowę na ten temat.
Rada Ministrów 2 listopada ustaliła, że od 1 stycznia 2024 roku wejdzie w życie zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego.
"Nasze zdziwienie i poważne zaniepokojenie jest tym większe, że w trakcie całego procesu konsultacyjnego powyższy projekt przewidywał przedłużenie obowiązującego moratorium o kolejne 4 lata" podkreślają autorzy pisma do ministra rolnictwa dodając:
Dariusz Goszczyński: polski drób jest bezpieczny i zdrowy
"Podjęta decyzja dotycząca wprowadzenia zakazu od 2024 roku została przyjęta bez jakichkolwiek konsultacji ze środowiskiem rolniczym i będzie rodzić ogromne negatywne skutki dla naszego sektora".
Przedstawiciele sektora drobiarskiego zauważają ponadto, że minister rolnictwa wielokrotnie podkreślał wagę dialogu ze środowiskiem rolniczym, wskazując na otwartość w wypracowywaniu rozwiązań istotnych dla sektora rolno-spożywczego.
Decyzja o zakazie stosowania pasz GMO została jednak podjęta z całkowitym pominięciem tych, których będą one dotyczyły najbardziej.
"W tak trudnym dla branży czasie (Covid-19, grypa ptaków, wzrost cen pasz, koszty energii, konkurencja z mięsem drobiowym z Ukrainy) wprowadzenie zakazu stosowania GMO w żywieniu drobiu, doprowadzi do utraty konkurencyjności polskiego mięsa drobiowego i spowoduje załamanie się całego sektora. Polski drób na terenie UE oraz na wszystkich rynkach eksportowych bezpośrednio konkuruje z mięsem opartym o znacznie tańsze pasze GMO" alarmują drobiarze.
Kolejne podwyżki cen w skupie drobiu
Hodowcy i producenci drobiu informują jednocześnie, że są zwolennikami intensyfikacji działań mających na celu zwiększenie podaży pasz wytworzonych na bazie krajowych roślin białkowych.
Wdrażanie tych działań powinno jednak odbywać się w taki sposób, aby nie prowadziło do obniżenia konkurencyjności polskiej branży drobiarskiej.
"Zwracamy się jednocześnie o pilne spotkanie z Panem w celu omówienia konsekwencji wprowadzenia zakazu stosowania pasz GM oraz wypracowania wspólnych rozwiązań umożliwiających dalsze funkcjonowanie sektora drobiarskiego" piszą autorzy pisma.
Pismo Porozumienia Rolniczego Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich do ministra rolnictwa znajdziesz TUTAJ
Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków