Drób z gospodarstw w woj. wielkopolskim, gdzie wdarł się wirus ptasiej grypy, został zagazowany. W najbliższej okolicy wyznaczono strefę zapowietrzoną i zagrożoną.
Indyki i kury z fermy w Borowie w woj. wielkopolskim zostały zagazowane. W tamtym regionie znajduje się dużo ferm drobiu, co budzi niepokój rolników.
Z powodu ptasiej grypy w Bronowie w woj. wielkopolskim zagazowano 141 tys. sztuk indyków i kur.
Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki poinformował, że sytuacja na terenie powiatu kaliskiego jest poważna i niepokojąca, ponieważ w tym rejonie jest dużo ferm drobiu.
W miejscowości Borów w gminie Opatówek w powiecie kaliskim, jak podaje portalsamorzadowy.pl, ujawniono we wtorek zachorowania na ptasią grypę w stadzie indyków i kur, liczącym łącznie ponad 140 tys. sztuk.
Ceny skupu żywca drobiowego utrzymują trend wzrostowy. Kurczęta brojlery w ciągu tygodnia podrożały o 1%, indyki o 2%, a kaczki brojlery o 4 grosze za kilogram. Ceny zakupu kurcząt brojlerów w Polsce w dniach 22–28 lutego...
Obecność wirusa H5N8 potwierdził Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Ptasia grypa została wykryta u 15 tygodniowych indyczek i czterotygodniowych brojlerów.
Gazowanie przeprowadzono również w powiązanej fermie, w której utrzymywano około 15 tys. kaczek. Decyzje o tym, w ilu jeszcze gospodarstwach zostanie zlikwidowany drób, mają zapaść w ciągu najbliższych dni.
W promieniu 3 kilometrów od ogniska w Borowie utworzono strefę zapowietrzoną, a w promieniu 10 kilometrów zagrożoną.
Rolnicy z tych rejonów nie będą mogli bez zgody powiatowego lekarza weterynarii sprzedawać swojego drobiu lub kupować z zewnątrz. Restrykcje te objęły około 100 pobliskich ferm.
Jest to drugie ognisko grypy ptaków w tym powiecie. Pierwsze wystąpiło na terenie powiatu kaliskiego w ubiegłym tygodniu, 5 marca w miejscowości Szkurłaty w stadzie kaczek liczącym około 4000 sztuk.
Słuzby weterynaryjne apelują o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń inspekcji weterynaryjnej w zakresie utrzymywania drobiu, w tym przestrzegania zasad bioasekuracji. Minimalizują one ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków.
Rolnicy utrzymujący drób są zobowiązani do zabezpieczenia paszy przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmienia drobiu na zewnątrz budynków oraz stosowania odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie.
Powinni oni też informować o wszystkich podejrzeniach wystąpienia choroby zakaźnej drobiu w ich fermach.