Radni przeciw fermom drobiu. Tłumy mieszkańców na specjalnej sesji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2017,10:50 Aktualizacja: 26-10-2017,11:11
A A A

W Białych Błotach odbyła się nadzwyczajna sesja rady gminy. Obrady były wyjątkowo krótkie i przez aklamację przyjęto stanowisko, w którym rada negatywnie zaopiniowała propozycję rozbudowy ferm.

Do białobłockiego urzędu wpłynął wniosek o rozbudowę istniejących już ferm drobiu w Cielu. W roli inwestorów występują Joanna Frischke-Krajewska i Anna Frischke-Szulc. Na początku obrad odczytano ich list do mieszkańców, w którym zapewniły, że fermy nie będą miały negatywnego wpływu na zdrowie i środowisko. Dodały, że zapłacą za niezależną kontrolę zleconą przez urząd gminy.

ciele, bydgoszcz, gmina białe błota, kurza ferma, brojlery, protesty mieszkańców

W gminie zawrzało. Nie chcą rozbudowy fermy i protestują

W Cielu w podbydgoskiej gminie Białe Błota dwóch inwestorów chce rozbudować kurzą fermę o 15 nowych budynków inwentarskich dla blisko 916 tysięcy brojlerów. - To dla nas katastrofa ekologiczna - alarmują mieszkańcy....

Zgodnie z oczekiwaniami lokalną społeczność nie przekonały argumenty potencjalnych inwestorów. Na wiele z nich tłum reagował śmiechem. Brawa zebrał za to Jacek Grzywacz, przewodniczący rady, gdy przebrał się w przygotowaną koszulkę z napisem "Stop fermom drobiu w gminie Białe Błota". Podobną ubrał też Jan Czekajewski, zastępca wójta.

Ostatecznie przez aklamację przyjęto stanowisko, w którym rada negatywnie zaopiniowała propozycję rozbudowy ferm. Decyzję argumentowano m.in. złym wpływem inwestycji na zrównoważony rozwój gminy, obniżenie komfortu życia mieszkańców i zagrożenie dla ujęcia wody pitnej.

Jednocześnie zaapelowano jednak do wójta o opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który uniemożliwi lokalizację inwestycji w innym miejscu na terenie gminy.

Mieszkańcy domagali się jeszcze przyjęcia stosownej uchwały w tej sprawie, ale m.in. z powodu wcześniejszego zakończenia obrad nie było jednak możliwe.
 

źródło: metropoliabydgoska.pl

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA