Prognozy produkcji drobiu w Europie. Zaskakujące dane dla Polski
Produkcja drobiu w Unii Europejskiej wzrośnie w tym roku o 3 proc. do 15 mln 127 tys. ton - wynika z najnowszych prognoz Komisji Europejskiej przeanalizowanych przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz.
Wzrost wytwórczości tego gatunku mięsa będzie miał miejsce przede wszystkim za sprawą kurcząt rzeźnych, których mięsa będzie o 4,3 proc. więcej niż w zeszłym roku. Nieznacznie, bo o niespełna procent wzroście produkcja mięsa indyków. Natomiast, ze względu na gwałtowny przebieg grypy ptaków, aż o 7,3 proc. spadnie produkcja mięsa kaczego.
Kury mogą wychodzić na zewnątrz. Producenci jaj nie stracą
W szacunkach KE zwraca uwagę wysoka prognoza dla Polski. Eksperci Brukseli spodziewają się, że produkcja drobiu w naszym kraju wzrośnie o 17 proc., a brojlerów kurzych aż o 19,5 procent!
Polska na tle innych krajów znacząco się wyróżnia. Średnio, produkcja kurcząt rzeźnych w UE ma pójść w górę o 4,3 procent, przy czym spodziewana skala wzrostu u żadnego z pozostałych (poza Polską) czternastu największych producentów nie przekracza 5 procent!
- Prognozy komisji są szokująco wysokie. Przy nasyconym rynku europejskim, ograniczeniach eksportu do państw trzecich oraz spadającej z roku na rok cenie żywca w kraju nie wydaje się, aby te szacunki mogły się sprawdzić - komentuje przewidywania Brukseli Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.
Przypomnijmy, że w 2016 roku w Polsce wyprodukowano ponad 2.268 tys. ton mięsa drobiowego czyli o 12,8 proc. więcej niż w 2015 roku. Wytwórczość mięsa kurcząt rzeźnych wyniosła prawie 1.850 tys. ton, co oznacza, że była o ponad 13 procent wyższa niż rok wcześniej.
- Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów