Polski sektor mięsa drobiu ma się doskonale

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
05-08-2015,12:55 Aktualizacja: 05-08-2015,13:38
A A A

W 2014 roku produkcja i eksport drobiu były rekordowe. Polska została liderem w wytwórczości tego gatunku mięsa. 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz opublikowała na swojej stronie internetowej opracowanie prof. Krystyny Świetlik, w którym ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-PIB omawia produkcję żywca drobiu, bilans mięsa, podaż na zaopatrzenie rynku wewnętrznego, ceny skupu i zbytu oraz stawki detaliczne mięsa i wędlin drobiowych.  

drob_polska_unia_produkcja

Polski drób na topie w Unii

Unijna produkcja drobiu w pierwszym kwartale tego roku zwiększyła się o 4 procent wobec tego samego okresu ub.r. Przoduje Polska z 16 proc. wzrostem. Według prognoz KE tendencja taka powinna utrzymać się w całym 2015 r. Unijne kraje wyprodukują w...

Autorka pisze, że "celem opracowania jest zobrazowanie zmian krajowej produkcji i podaży drobiu oraz cen mięsa i przetworów  w kolejnych ogniwach łańcucha marketingowego - w skupie, zbycie i obrocie detalicznym w 2014 roku".

Sektor drobiu jest od wielu lat najszybciej rozwijającym się na rynku mięsa. Głównym surowcem rzeźnym są kurczęta, a szybki wzrost produkcji jest spowodowany rosnącym popytem krajowym i zagranicznym.

W 2014 roku Polska przesunęła się z czwartego (w 2012 r.) na pierwsze miejsce wśród największych unijnych producentów drobiu. Nasz udział w wytwórczości wyniósł 14 proc. i wyprzedziliśmy pod tym względem Francję, Wielką Brytanię, Niemcy oraz Hiszpanię.

Dodatnie saldo w handlu zagranicznym żywcem, mięsem i przetworami drobiu przekroczyło 1,3 mld euro i było aż o 20 proc. wyższe niż w 2013 r. Drób miał 89 proc. udział w sprzedaży na rynki zagraniczne, a wolumen eksportu wyniósł 708,8 tys. ton i przez rok zwiększył się o 21 proc., a jego wartość o 22 proc.

W górę poszła również sprzedaż przetworów drobiowych - wolumen o 11 proc., a wartość o 14 proc. Produkcja żywca drobiu wyniosła 2662 tys. ton i była o 12 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA