Polski drób na topie w Unii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (bea) | redakcja@agropolska.pl
21-07-2015,9:40 Aktualizacja: 21-07-2015,9:49
A A A

Unijna produkcja drobiu w pierwszym kwartale tego roku zwiększyła się o 4 procent wobec tego samego okresu ub.r. Przoduje Polska z 16 proc. wzrostem. Według prognoz KE tendencja taka powinna utrzymać się w całym 2015 r.

Unijne kraje wyprodukują w tym roku o 1,8 proc. więcej drobiu niż w ubiegłym tj. 13,5 mln ton, jak wynika z lipcowych prognoz Komisji Europejskiej. Większej produkcji sprzyjają niższe ceny pasz - podała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA) w oparciu o dane KE

Największe dynamiki wzrostu w pierwszym kwartale br. zaobserwowano w Polsce (+16 proc.), Hiszpanii (+8 proc.), Francji (+4 proc.) i Niemczech (+2 proc.). W 2016 r. produkcja drobiu w UE będzie nadal rosła (o 1,5 proc.) do 13,7 mln ton, pod warunkiem, że nie wystąpią większe zakłócenia na rynku np. choroby, wzrost cen pasz itp.

Produkcja drobiu idzie w górę. Polska jednym liderów

Według najnowszego raportu Komisji Europejskiej produkcja drobiu we Wspólnocie w 2014 roku wzrosła o 3,7 proc. do wyjątkowo wysokiego poziomu 13,2 mln ton.   Więcej mięsa niż rok wcześniej wyprodukowali przede wszystkim liderzy tego...

Produkcja drobiu, według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w ub.r., wyniosła 2 mln 210 tys. ton. W tym roku szacowana jest na 2 mln 430 tys. ton. Warto zaznaczyć, że w 2000 r. produkcja drobiu w naszym kraju była na poziomie 619 tys. ton czyli w ciągu 15 lat wzrosła aż 4 krotnie.

KE przewiduje, że spożycie drobiu w UE, po 4 procentowym wzroście w ubiegłym roku, w 2015 r. zwiększy się już tylko o 1 proc., a w 2016 r. o dalsze 1,7 proc. do 13 mln ton, czyli przeciętnie do 25,5 kg na jednego mieszkańca.

Z danych IERiGŻ wynika, że w 2014 r. statystyczny Polak zjadł 27,5 kg mięsa drobiowego tj. o 1,5 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym roku prognoza przewiduje konsumpcję na poziomie 28 kg na osobę.

Mięso drobiowe będzie nadal tańsze od mięsa czerwonego (wołowiny, wieprzowiny), co będzie zachęcało do konsumpcji.

UE ma w tym roku szansę na zwiększenie eksportu drobiu do krajów azjatyckich i afrykańskich jak np. Hongkong czy Angola, gdzie do tej pory dominowali Amerykanie. Według ekspertów, epidemia ptasiej grypy w USA oraz silny dolar prawdopodobnie osłabią konkurencyjność amerykańskiego drobiu na rynkach zagranicznych. Szacują że w 2015 r. ze względu na duży popyt ze strony państw Azji i Afryki unijny eksport mięsa drobiowego może zwiększyć się o 6,3 proc. do ok. 1,4 mln ton.

W ocenie KE, w 2016 r. dynamika wzrostu wywozu zmniejszy się do ok. 1,7 proc. ze względu na spodziewany powrót drobiu z USA na rynek światowy. Większą rolę będzie odgrywała także Brazylia (Chiny zniosły embargo na brazylijskie mięso).

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA