Nadchodzą ciężkie czasy dla producentów brojlerów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em, KIPDiP) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2016,14:55 Aktualizacja: 07-12-2016,8:43
A A A

W pierwszym kwartale 2017 roku w bardzo trudnej sytuacji mogą znaleźć się producenci brojlerów. Spaść mają i tak już niskie ceny, a w górę iść inne koszty działalności - prognozuje w przeprowadzonej analizie Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Mariusz Szymyślik, dyrektor KIPDiP i zarazem autor analizy przekonuje, że presja cenowa w tym sektorze będzie wynikiem istotnej nadpodaży. Od początku roku do października nałożono bowiem o 84 miliony jaj wylęgowych więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. Co więcej aż 45 procent tej różnicy pojawiło się w ostatnich trzech miesiącach.

ptasia grypa, drób, hodowla drobiu, wirus H5N8, Deszczno, lubuskie

Ptasia grypa pustoszy zamknięte hodowle drobiu

  Ptasia grypa jest groźna dla zamkniętych hodowli drobiu, natomiast nie zagraża zdrowiu ludzi - powiedział na konferencji prasowej minister środowiska Jan Szyszko. Dodał, że wirus ten dotyka także dzikie ptactwo, ale nie zawsze mu...

Izba szacuje, że jeśli obserwowana dynamika wzrostu utrzyma się, to liczba jaj poddanych inkubacji w 2016 roku będzie wyższa o około 100 milionów rok do roku. Do tej pory wzrost produkcji jaj wylęgowych wynosi aż 8 procent.

Ze względu na specyfikę polskiego rynku nie można odpowiedzialnie prognozować, jak ta wielkość przełoży się na ceny. Wiadomo jednak, jak jest w innych krajach. Eksperci Beeson&Associates, którzy zajmują się analizą rynku drobiu w USA twierdzą, że 3 proc. wzrost jaj poddanych inkubacji w danym roku powinien doprowadzić na amerykańskim rynku do nawet 7 proc. spadku cen mięsa w pierwszym kwartale kolejnego roku.

Deprecjacja stawek będzie miała związek także z grypą ptaków. Pojawienie się wirusa w Polsce powoduje, że ograniczony zostanie eksport do krajów trzecich (tzw. regionalizacja), a w przypadku wielu państw dostęp do rynku będzie zamknięty (np. Chiny i RPA). A tylko rynek Chin i Hongkongu stanowi wartościowo około 5 proc. polskiego eksportu.
ptasia grypa, deszczno, lubuskie, drób, gęsi, Włodzimierz Skorupski, Główny Lekarz Weterynarii

Skorupski: ognisko ptasiej grypy zlikwidowane

Ognisko ptasiej grypy zostało zlikwidowane, wszystkie ptaki zostały zutylizowane - poinformował Włodzimierz Skorupski, Główny Lekarz Weterynarii. Dodał, że konsekwencją wystąpienia choroby u ptaków hodowlanych mogą być obostrzenia...

KIPDiP przekonuje ponadto, że na ceny drobiu niekorzystnie wpływa fakt, że tanieje mięso czerwone. Na podstawie obserwowanej od wielu lat zależności można oczekiwać, że konsument będzie rzadziej kupował drób, co przełoży się na popyt.

Niekorzystna dla producentów brojlerów jest też sytuacja na rynku finansowym. Istotne osłabienie złotego będzie przekładało się na wzrost cen pasz. Tym bardziej, że śruta sojowa (kluczowy składnik pasz dla drobiu) tegoroczne minimum cenowe ma już za sobą i powinna drożeć.

Pewnym pocieszeniem może być fakt, że zyskujące w stosunku do złotego euro pozwoli więcej zarobić na eksporcie. Dotyczy to jednak przede wszystkim dużych zakładów  produkcyjnych, a nie producenci brojlerów - przekonuje na koniec Mariusz Szymyślik, autor analizy.

*****

Analizę sporządzono z najwyższą starannością oraz przy wykorzystaniu najlepszej wiedzy autora. Niemniej autor ani KIPDiP nie gwarantują realizacji scenariuszy opisanych powyżej, nie ponoszą też odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji biznesowych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA