Indyki najdroższe od kilku lat
Według notowań resortu rolnictwa przeciętna cena skupu indorów w pierwszej połowie września wynosiła 5,82 zł/kg (+10,1 proc. r/r). To najwyższy poziom od lutego 2016 roku.
Zdaniem analityków PKO Banku Polskiego to efekt przede wszystkim spowolnienia unijnej produkcji oraz wzrost popytu wewnętrznego. Według Eurostatu uboje indyków w drugim kwartale br. u głównych producentów w UE zmniejszyły się o 5,2 proc. rok do roku.
Boją się żyć w smrodzie. Mieszkańcy protestują i zbierają podpisy
Jednocześnie nasz eksport mięsa, podrobów i przetworów indyczych poszedł w górę o 6,3 proc. do rekordowego poziomu 112 tys. t. Wzrost wylęgów piskląt u głównych wytwórców mięsa tego gatunku we Wspólnocie oraz związany z tym oczekiwany wzrost produkcji sugerować może łagodzenie dynamiki wzrostów stawek do końca roku.
Co więcej, spadek cen pasz przy wzroście stawek skupu w bieżącym roku (poprawa opłacalności produkcji) może nasilić wstawienia indyków w kolejnych miesiącach, co może być kolejnym czynnikiem działającym na obniżki.
Niemniej, czynnikiem oddziałującym na wzrosty cen może być sytuacja na rynku wieprzowiny (wysokie ceny) wzmacniająca popyt na rynku unijnym, światowy problem z ASF - zwłaszcza w Chinach - i rosnący eksport.
-
Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych