Drób z Polski oraz jego przetwory w skutek występowania w naszym kraju ptasiej grypy nie może być eksportowany do Bośni i Hercegowiny. Zakaz ten dotyczy 8 województw.
Służby weterynaryjne informują, że w związku z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce, władze Bośni i Hercegowiny wprowadziły ograniczenia importowe. Obejmują one 8 województw i dotyczą drobiu i produktów drobiowych.
Ograniczenia importowe wprowadzone przez służby weterynaryjne Bośni i Hercegowiny dotyczą województw łódzkiego, dolnośląskiego, lubelskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego.
Kraj ten wprowadził ograniczenia, które dotyczą żywego drobiu, ptaków bezgrzebieniowych, dzikich ptaków łownych oraz innych ptaków hodowlanych oraz utrzymywanych w niewoli, w tym ptaków przemieszczanych jako zwierzęta towarzyszące.
Bułgarska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności wstrzymała sprzedaż ponad 19,6 ton skażonego salmonellą mięsa drobiowego pochodzącego z Polski i nakazała jego zniszczenie - poinformowała w środę służba prasowa agencji. To kolejny taki przypadek w tym...
Zakaz importu dotyczy również piskląt jednodniowych, jaj wylęgowych i konsumpcyjnych, zarodków drobiu, ptaków bezgrzebieniowych oraz dzikich ptaków łownych.
Restrykcjami objęto także świeże i mrożone mięso drobiowe, produkty z mięsa drobiowego oraz inne produkty pochodzące od ptaków przeznaczonych do spożycia przez zwierzęta, do użytku przemysłowego lub rolniczego.
Wśród wymienionych produktów objętych zakazem importu są niespreparowane trofea myśliwskie pochodzące od ptaków oraz niespreparowane ptasie pióra.
Zakazem nie objęto hermetycznie zamkniętych, poddanych obróbce termicznej konserw drobiowych lub z dzikich ptaków łownych, które podczas produkcji zostały poddane sterylizacji przynajmniej FO3 lub większej, produktów jajecznych takich jak jajka w proszku oraz tych poddanych pasteryzacji lub sterylizacji.
Bośnia i Hercegowina przyjmuje również produkty poddane obróbce cieplnej, w których podczas tego procesu osiąga się temperaturę co najmniej 70°C wewnątrz produktu.
Zakaz eksportu nie dotyczy także pióra lub części piór, które zgodnie z posiadaną deklaracją zostały poddane obróbce parą wodną lub inną metodą, która zapewnia unieszkodliwienie czynników chorobotwórczych.