Grypa ptaków. Polska czeka na uwolnienie od choroby
Liczba ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w tym roku jest zdecydowanie niższa niż w zeszłym.
Główny Inspektorat Weterynarii w 2021 roku do połowy maja wyznaczył ponad 320 ognisk HPAI u drobiu domowego oraz 88 u ptaków dzikich. W tym roku w tym samym okresie jest to odpowiednio 30 oraz 25.
- Wraz ze wzrostem temperatury powietrza zagrożenie rozprzestrzeniania się grypy ptaków maleje. Mamy nadzieję, że nie będziemy obserwować takiej sytuacji, jaka miała miejsce w ubiegłym roku - mówi w rozmowie z naszym portalem Dariusz Goszczyński, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej.
- Liczba ognisk HPAI w 2022 r. jest zdecydowanie niższa niż rok wcześniej
- Ostatnie ognisko HPAI wybuchło 28 kwietnia
- Polska czeka na uwolnienie od HPAI
Co wpłynęło na fakt, że w tym roku tak istotnie zmalała liczba ognisk grypy ptaków w naszym kraju?
Ceny większości gatunków drobiu spadły
- Trudno jednoznacznie to stwierdzić porównując rok do roku, ale w ubiegłym mieliśmy do czynienia z zimną i bardzo wietrzną pogodą w kwietniu, co sprzyjało transmisji wirusa. Ponadto choroba dostała się do drobiowego zagłębia czyli Żuromina - mówi Dariusz Goszczyński i dodaje:
- Należy podkreślić, że wszyscy mamy większą świadomość tego, jak postępować w obliczu zagrożenia, a hodowcy bardziej rygorystycznie przestrzegają zasad bioasekuracji. Myślę, że obecne w zeszłym roku przeświadczenie o tym, że grypa ptaków jest chorobą, która gdzieś tam wybucha, ale z pewnością nie dotknie mojego gospodarstwa, bezpowrotnie minęło. Po fatalnych doświadczeniach wielu producentów zobaczyło i uświadomiło sobie, z jakim dramatem wiąże się ognisko HPAI.
Czekamy na uwolnienie od HPAI
Wiele ognisk HPAI w Polsce w tym roku stwierdzono w okolicach Kalisza czyli na obszarze gęsto zasiedlonym przez gospodarstwa drobiarskie. Ostatnie zostało potwierdzone 28 kwietnia.
Grypa ptaków szaleje i ogranicza handel drobiem
- Po cichu liczyliśmy na to, że już w kwietniu staniemy się krajem wolnym od grypy ptaków. Niestety w tym miesiącu w Wielkopolsce wybuchły trzy ogniska, które przekreśliły tę możliwość - mówi Dariusz Goszczyński.
Przypominamy, że zgodnie z ubiegłoroczną decyzją Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt OIE w ramach kodeksu zdrowia zwierząt lądowych, kraj może ogłosić urzędową wolność od grypy ptaków po upływie 28 dni, a nie jak wcześniej, po 3 miesiącach od wykonania ostatniego czyszczenia i dezynfekcji w ostatnim ognisku choroby.
W zależności od wielkości stada proces czyszczenia i dezynfekcji może trwać od dwóch dni do tygodnia.
Na status kraju dotyczący wysoce zjadliwej grypy ptaków nie wpływają ogniska stwierdzane u dzikiego ptactwa. a także u drobiu przyzagrodowego.
Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków