Eksport jaj leci w dół

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-07-2020,14:20 Aktualizacja: 10-07-2020,14:26
A A A

Od stycznia do kwietnia wolumen unijnego eksportu jaj i przetworów był niższy o 18 proc. rok do roku i wyniósł 102,6 tys. ton - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Eksperci zakładają, że do słabszego wyniku przyczyniły się gorsze warunki handlowe w Europie związane z pandemią koronawirusa i zintensyfikowane działania konkurencji na rynkach światowych.

hodowla drobiu, krir, Modernizacja gospodarstw rolnych, prow 2014-2020

Hodowcy drobiu bez dostępu do "Modernizacji...". Izby interweniują

Umożliwienia wsparcia z działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" dla prowadzących konwencjonalny chów drobiu (w szczególności gęsi, kaczek i perliczek) domaga się Krajowa Rada Izb Rolniczych. Popierając wniosek...

Mowa chociażby o Amerykanach, którzy odnotowali silne tempo wzrostu wywozu w tym okresie dzięki niskim cenom sprzedaży eksportowanych produktów jajecznych. Korzystali też z niskich stawek jaj u siebie i - co za tym idzie - oferowali atrakcyjne stawki przetworów.

Firmy z USA nie tylko więcej towaru wysyłały na rynki UE, ale gwałtownie zwiększyły dostawy do państw, do których unijne firmy eksportują najwięcej towarów - Japonia czy Izrael. W bieżącym roku, istotnie obniżył się wywóz do Wielkiej Brytanii oraz do Japonii.

Analitycy KIPDiP przypominają, że w 2019 roku Japończycy generowali wysoki popyt na przetwory z UE, co korzystnie wspierało ceny na unijnym rynku jaj. Patrzą jednak z optymizmem na przyszły poziom handlu w tym kierunku, biorąc pod uwagę trendy długoterminowe, a nie ostatnie zmienne.

Od stycznia do kwietnia kluczowymi odbiorcami jaj i przetworów ze Wspólnoty byli (zmiany w skali roku): Brytyjczycy (24,3 tys. ton, -39 proc.), Japonia (21,7 tys. ton, -10 proc.), Szwajcaria (14,7 tys. ton, +1,9), Izrael (7 tys. ton, -5 proc.), Tajlandia (3,6 tys. ton, -6 proc.), Tajwan (2,8 tys. ton, +28 proc.), Mauretania (2,5 tys. ton, -8 proc.),  Korea Płd. (2,5 tys. ton., -1,6 proc.), Turcja (2,0 tys. ton, -2 proc.) i Malezja (1,7 tys. ton, +28 proc.).
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA