Eksport jaj gwałtownie poszedł w górę. Ma to wpływ na ceny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-12-2019,13:10 Aktualizacja: 16-12-2019,13:17
A A A

Od stycznia do września 2019 roku unijny wywóz jaj i przetworów jajecznych zwiększył się aż o 14 proc. w skali roku i wyniósł 180,5 tys. ton. Ma to przełożenie na ceny.

Duże, nawet kilkudziesięcio procentowe wzrosty sprzedaży odnotowano na wielu rynkach, zwłaszcza azjatyckich. Ale na szczególną uwagę zasługuje jeden kierunek -  Japonia.  

eksport jaj z ukrainy, jaja w skorupkach, wyspy dziewicze, Ovostar Union

Eksport jaj poszedł w górę. Egzotyczny kraj na liście odbiorców

Według ukraińskich statystyk celnych od stycznia do października 2019 roku nasz wschodni sąsiad wyeksportował łącznie 117,6 tys. ton jaj w skorupkach (konsumpcyjnych). W ujęciu wolumenowym oznacza to o 9,3 proc. lepszy wynik niż sprzedaż...

Okazuje się, że u historycznie największego odbiorcy asortymentu jajecznego z UE popyt eksportowy do września zwiększył się aż o 30 proc. do 56,7 tys. ton. Od dłuższego już czasu zjawisko to jest jednym z czynników generującym wyższy popyt na jaja we Wspólnocie wspierając wzrost ich cen w poszczególnych krajach.

- Za rzadko spotykane zdarzenie należy uznać tak duży skok wolumenu eksportu na rynek, który przez lata pozostawał kluczowym i stabilnym odbiorcą suszonych przetworów jajecznych ze Wspólnoty. Z reguły, tak gwałtowne wzrosty dotyczą nowo zdobytych rynków czy tych obciążonych nagłymi wahaniami podaży - komentuje Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

- Ocenia się, że sprzedaż do Japonii rośnie z uwagi na wejście w życie w 2019 roku umowy UE-Japonia. Nawiązanie partnerstwa gospodarczego spowodowało obniżenie taryf celnych na towary jajeczne z państw unijnych. Sądzimy, że lepsza sprzedaż suszonych produktów przetwórstwa jaj do Japonii to jedna z przyczyn tłumacząca trwającą od sierpnia sytuację popytowo-podażową na rynku unijnym wspierającą wzrost cen jaj, także w Polsce - wyjaśnia ekspertka.

ceny jaj, jaja, kury nieśne, Katarzyna Gawrońska, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Producenci jaj liczą, że ceny mocno pójdą w górę

Ostatni kwartał każdego roku jest jednym z najlepszych okresów pod względem cen uzyskiwanych przez hodowców kur nieśnych. Właśnie nastał ten czas, ale producenci jaj oczekują, że stawki jeszcze bardziej pójdą w górę za...

Od sierpnia do listopada obserwowano galopujące w górę ceny jaj na rynku hurtowym w krajach odgrywających istotną rolę w regulowaniu podaży w Europie. Powodów było kilka - chociażby fakt, że na kontynencie brakowało jaj ponieważ przetwórnie zbyt słabo "zatowarowały się" latem pod potrzeby produkcyjne w okresie jesienno-zimowym.

Równolegle trzeba było wyrównywać podaż na potrzeby detalu. A okres przedświąteczny to najlepszy czas zapotrzebowania na jaja konsumpcyjne. Dobrą kondycję unijnego wywozu - do tak zwanych państw trzecich - traktuje się jako jedną z przyczyn tłumaczącą zwiększone zapotrzebowanie na jaja w Europie w ostatnich miesiącach.

Niewykluczone, że popyt ze strony Japonii stworzy dalsze możliwości unijnym eksporterom. Taka spekulacja pozwala optymistycznie patrzeć na rynek w średnim terminie.

Mocny rynek w UE korzystnie wspiera ceny w Polsce. Nasz kraj był jednym z pierwszych krajów, który najszybciej odczuł skutki niedoborów surowca w UE i wyraźny wzrost stawek oferowanych producentom.

Zdecydowany wpływ na to miał oczywiście silny popyt eksportowy ze strony państw unijnych, bowiem jako jeden z liderów jajecznych w UE, musieliśmy wspomóc braki surowca na rynkach naszej konkurencji.

U źródeł tego popytu leżały dwie rzeczy: zwiększone zainteresowanie przetwórstwa unijnego oraz reeksport przetworów poza UE (głównie do Japonii).  

Historia pokazała już kilkukrotnie, że polskie firmy w sytuacjach kryzysowych sektora jajecznego w UE błyskawicznie potrafią zwiększyć obecność w handlu wewnątrzwspólnotowym.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA