Eksport jaj poszedł w górę. Egzotyczny kraj na liście odbiorców

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-11-2019,12:30 Aktualizacja: 19-11-2019,12:35
A A A

Według ukraińskich statystyk celnych od stycznia do października 2019 roku nasz wschodni sąsiad wyeksportował łącznie 117,6 tys. ton jaj w skorupkach (konsumpcyjnych).

W ujęciu wolumenowym oznacza to o 9,3 proc. lepszy wynik niż sprzedaż zagraniczna w takich samych miesiącach roku ubiegłego - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Przychody z wysyłek były jednak niższe o 1,4 proc. i wyniosły 93,8 mln dolarów (USD).

ceny jaj, jaja, kury nieśne, Katarzyna Gawrońska, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Producenci jaj liczą, że ceny mocno pójdą w górę

Ostatni kwartał każdego roku jest jednym z najlepszych okresów pod względem cen uzyskiwanych przez hodowców kur nieśnych. Właśnie nastał ten czas, ale producenci jaj oczekują, że stawki jeszcze bardziej pójdą w górę za...

Najważniejszym kontrahentami dla ukraińskich przedsiębiorstw były: ZEA (24 mln USD), Irak (13,3 mln) i Wyspy Dziewicze (9,6 mln). Wymienione bliskowschodnie rynki to już tradycyjnie czołowi klienci.

Na nieco więcej uwagi zasługuje jednak pozycja numer trzy.

Brytyjskie Wyspy Dziewicze pojawiły się w statystykach całkiem niedawno, wypierając z tego miejsca Łotwę. Nie trzeba się długo zastanawiać, aby powiązać to z faktem, że na terytorium brytyjskiej kolonii uznawanej za jeden z największych "rajów podatkowych" znajduje się spółka handlowa zależna od firmy Ovostar Union.

To - zdaniem ekspertów izby - kolejny przykład przemyślanej polityki handlowej ukraińskich gigantów z branży drobiarskiej.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA