Eksport jaj dramatycznie spada

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-04-2018,14:30 Aktualizacja: 18-04-2018,14:53
A A A

Już drugi rok z rzędu unijny eksport jaj i produktów jajecznych notuje spadki przekraczające 10 proc. Wywóz towarów na rynki państw trzecich zmalał w 2016 roku o 12 proc., a przed rokiem już o 15 proc. do 210 tys. ton.

Styczeń bieżącego roku też nie należał do najlepszych i sprzedaż była niższa o jedna trzecią. To przede wszystkim efekt lecącego w dół wywozu jaj w skorupkach (34 proc.). W 2017 roku ich udział w unijnych wysyłkach był najniższy od 5 lat i wyniósł 32 proc.

wielkanoc, sprzedaż jaj, ceny jaj, jaja z chowu klatkowego, jaja kurze, mariusz szymyślik

Jaja wcale nie sprzedają się najlepiej w okresie świąt wielkanocnych

Wielkanoc to jajeczne święta, ale nie jest to okres, w którym jaja sprzedają się najlepiej. Ceny są w tym sezonie dużo wyższe niż rok temu. Ale nie zniechęca to konsumentów do ich zakupu, tym bardziej, że nie brakuje promocji. Dla...
Na duże spadki unijnego eksportu jaj w skorupkach wpływa wiele czynników, które zdominowały rynek - m.in. afera fipronilowa i problemy sanitarno-weterynaryjne producentów oraz grypa ptaków w Europie.

- Wspólnym mianownikiem tych zdarzeń były lub są restrykcje importowe narzucone przez państwa trzecie, często nadużywane w polityce handlowej i nie do końca zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym - mówi Katarzyna Gawrońska, Główny Specjalista Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Według ekspertki należy też wspomnieć o wpływie konkurencji z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Amerykanie pod koniec 2016 roku "agresywnie" powrócili na swoje tradycyjne rynki, takie jak Daleki Wschód i Azja Południowo-Wschodnia, po kłopotach związanych z epidemią grypy ptaków.

Z kolei Ukraińcy planują wykorzystać swoją przewagę cenową wobec konkurencji w Azji Południowo-Wschodniej, która wydaje się być solidną perspektywą rozwoju z uwagi na rosnące spożycie białka.

jaja, drób, ceny jaj, oznaczenia na jajach, antybiotyki, wielkanoc

Które jaja są najlepsze? Sprawdź, zanim kupisz

Polska od wielu lat utrzymuje się w ścisłej czołówce producentów jaj w Unii Europejskiej (rocznie wytwarzamy ich blisko 10 miliardów). Rodzima kura potrafi znieść nawet do 250 jaj w ciągu roku. Jajeczne zagłębie kraju to...

W kontekście eksportu z UE KIPDiP zwraca uwagę na Daleki Wschód. Jest on bardzo ciekawym rynkiem bowiem w ujęciu całościowym jest importerem netto produktów przetwórstwa jaj, a stopień uzależnienia różni się w zależności od państwa.  

Zdaniem izby niepokojące są relacje handlowe z Japonią. Od lat ten kraj jest potężnym światowym konsumentem przetworów jajecznych i najlepszym klientem firm unijnych, jeśli chodzi o sprzedaż suszonej albuminy. Ale stał się też kluczowy dla Amerykanów.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz uważa, że o ten rynek może się rozegrać walka pomiędzy USA, Ukrainą a UE. W 2017 roku unijny wywóz do Japonii wzrósł o 15 proc. i stanowił 25 proc. wolumenu rocznego wywozu, natomiast w styczniu 2018 roku był już niższy o 11 proc.

Obok Japończyków, dla unijnych firm długoletnim partnerem handlowym jest Szwajcaria, którą w zasadzie interesuje import jaj w skorupkach. Wydaje się też, że ciekawą obserwacją ostatnich miesięcy jest rosnący popyt na suszoną albuminę ze strony Turcji i Izraela.

W ostatnich miesiącach europejskich eksporterów trapiły wreszcie spadki sprzedaży jaj w skorupkach w Iraku, Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Izraelu, Angoli czy Hongkongu.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA