Eksport jaj dramatycznie spada
Już drugi rok z rzędu unijny eksport jaj i produktów jajecznych notuje spadki przekraczające 10 proc. Wywóz towarów na rynki państw trzecich zmalał w 2016 roku o 12 proc., a przed rokiem już o 15 proc. do 210 tys. ton.
Styczeń bieżącego roku też nie należał do najlepszych i sprzedaż była niższa o jedna trzecią. To przede wszystkim efekt lecącego w dół wywozu jaj w skorupkach (34 proc.). W 2017 roku ich udział w unijnych wysyłkach był najniższy od 5 lat i wyniósł 32 proc.
Jaja wcale nie sprzedają się najlepiej w okresie świąt wielkanocnych
- Wspólnym mianownikiem tych zdarzeń były lub są restrykcje importowe narzucone przez państwa trzecie, często nadużywane w polityce handlowej i nie do końca zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym - mówi Katarzyna Gawrońska, Główny Specjalista Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.
Według ekspertki należy też wspomnieć o wpływie konkurencji z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Amerykanie pod koniec 2016 roku "agresywnie" powrócili na swoje tradycyjne rynki, takie jak Daleki Wschód i Azja Południowo-Wschodnia, po kłopotach związanych z epidemią grypy ptaków.
Z kolei Ukraińcy planują wykorzystać swoją przewagę cenową wobec konkurencji w Azji Południowo-Wschodniej, która wydaje się być solidną perspektywą rozwoju z uwagi na rosnące spożycie białka.
Które jaja są najlepsze? Sprawdź, zanim kupisz
W kontekście eksportu z UE KIPDiP zwraca uwagę na Daleki Wschód. Jest on bardzo ciekawym rynkiem bowiem w ujęciu całościowym jest importerem netto produktów przetwórstwa jaj, a stopień uzależnienia różni się w zależności od państwa.
Zdaniem izby niepokojące są relacje handlowe z Japonią. Od lat ten kraj jest potężnym światowym konsumentem przetworów jajecznych i najlepszym klientem firm unijnych, jeśli chodzi o sprzedaż suszonej albuminy. Ale stał się też kluczowy dla Amerykanów.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz uważa, że o ten rynek może się rozegrać walka pomiędzy USA, Ukrainą a UE. W 2017 roku unijny wywóz do Japonii wzrósł o 15 proc. i stanowił 25 proc. wolumenu rocznego wywozu, natomiast w styczniu 2018 roku był już niższy o 11 proc.
Obok Japończyków, dla unijnych firm długoletnim partnerem handlowym jest Szwajcaria, którą w zasadzie interesuje import jaj w skorupkach. Wydaje się też, że ciekawą obserwacją ostatnich miesięcy jest rosnący popyt na suszoną albuminę ze strony Turcji i Izraela.
W ostatnich miesiącach europejskich eksporterów trapiły wreszcie spadki sprzedaży jaj w skorupkach w Iraku, Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Izraelu, Angoli czy Hongkongu.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych