Eksport drobiu coraz wyższy. Polska wśród liderów sprzedaży
W pierwszej połowie bieżącego roku UE wyeksportowała do krajów trzecich 674,5 tys. ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu. To o ok. 9 proc. więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej.
W strukturze towarowej wywozu dominowało mięso i przetwory kurcząt (87 proc. wysyłek ogółem), których sprzedaż poza Wspólnotę wzrosła o 11 proc. do 640 tys. ton. Zwiększyły się również wysyłki mięsa kaczek (24 proc. do 2,9 tys. ton) i gęsi (22 proc. do 954 ton) - informuje FAMMU/FAPA.
Utrzymuje się wysoki poziom eksportu drobiu z Polski
Niższa była natomiast sprzedaż mięsa i przetworów z indyków (1 proc. do 66 tys. ton), żywego drobiu (8 proc. do 6,7 tys. ton) oraz pozostałych produktów: podrobów i tłuszczu (18 proc. do 15 tys. ton).
Największymi odbiorcami drobiu z UE w pierwszych sześciu miesiącach roku były RPA, Benin, Arabia Saudyjska, Hongkong i Filipiny. Eksport do Rosji był niewielki ze względu na obowiązujące embargo z sierpnia 2014 r. Rosjanie kupowali na rynku unijnym jedynie pisklęta oraz nieznaczne ilości przetworów i tłuszczu drobiowego.
Głównymi eksporterami poza ugrupowanie były tradycyjnie Holandia, Francja i Polska. Nasz udział w wywozie wyniósł 15 proc., a w ciągu roku dostawy zwiększyły się o jedną czwartą.
Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w omawianym okresie wyniósł natomiast 439,7 tys. ton i był o 6 proc. wyższy niż rok wcześniej. Pozycję największego dostawcy na wspólnotowy rynek utrzymała Brazylia (54 proc. przywozu).