Dziś Światowy Dzień Jaja! To bomba witaminowa i mineralna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-10-2018,10:50 Aktualizacja: 12-10-2018,10:58
A A A

Światowy Dzień Jaja to niepowtarzalna okazja do ich promowania. Coraz więcej krajów prowadzi działania aby zainteresować media jajami, dotrzeć do konsumentów i zachęcić do zwiększenia spożycia - przekonuje Międzynarodowa Komisja ds. Jaj, pomysłodawcą i koordynator obchodów tego dnia.  

Jaja to niezwykła żywność: niedroga, trwała, znakomicie opakowana przez naturę i wielofunkcyjna, używana w najbardziej wyśmienitych przepisach i prosta w gotowaniu. Jaja są najprostszym kompletnym pokarmem, niezwykle pożywnym i tak uniwersalnym, że można z nich przyrządzać zarówno szybkie posiłki, jak i wykwintne dania.

jaja, jaja w skorupkach, eksport jaj, handel jajami, płynne żółtka

Przetwórstwo coraz ważniejsze dla producentów jaj

Na rynku jaj w Polsce coraz większe znaczenie ma sektor przetwórczy. Ten obserwowany od kilku lat trend systematycznie rośnie w siłę - wynika z obserwacji i analiz Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.   Bieżący okres, czyli...

Nie ma drugiego pokarmu, który z punktu widzenia potrzeb ludzkiego organizmu byłby tak bliski ideału. Jajko ma wszystkie potrzebne do życia substancje i dlatego dietetycy uznają je za wzorcowy produkt żywnościowy - zapewnia Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

W nowej Piramidzie Zdrowego Żywienia jaja zostały umieszczone w tej samej grupie produktów, co ryby i nasiona strączkowe. Nie może ich więc zabraknąć przede wszystkim w codziennym menu dzieci, kobiet ciężarnych, matek karmiących piersią czy osób starszych.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie 1–2 jaj dziennie. To bomba witaminowa i mineralna, zawierająca wszystkie składniki odżywcze niezbędne do funkcjonowania organizmu. Konsumenci powinni być świadomi tak wysokiej wartości odżywczej i włączać je do codziennej diety.

W ostatnich latach jajo jest zaliczane do żywności funkcjonalnej, prozdrowotnej, czyli konsumenci regularnie je spożywający zmniejszają ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych - np. otyłości, cukrzycy, chorób układu krążenia, nadciśnienia i schorzeń neurodegradacyjnych.

Świadomy konsument powinien wiedzieć, że tylko jaja pochodzące z gospodarstw, które są oficjalne zarejestrowane i pozostają pod kontrolą powiatowego lekarza weterynarii, są bezpieczne dla zdrowia. Zapewnia to optymalne żywienie kur i izolacja od zewnętrznych czynników chorobotwórczych.

Światowe badania naukowe potwierdziły jednak, że nie ma zależności pomiędzy systemem utrzymania kur (system klatkowy czy alternatywne) a wartością odżywczą jaj czy też ich smakiem.


Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA