Złote medale EuroTier 2014 - system cows and more

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: M.Lewandowski | miroslaw.lewandowski@agropolska.pl
26-11-2014,8:30 Aktualizacja: 08-12-2014,8:36
A A A

Kolejnym produktem, który został nagrodzony złotym medalem EuroTier 2014 jest system komputerowy "cows and more" autorstwa Izby Rolniczej w Nadrenii Północnej Westfalii - Landwirtschaftskammer Nordrhein-Westfalen.

System komputerowy cows and more służy do kontroli stanu zdrowotnego bydła mlecznego. Nie wymaga dostępu do internetu. Hodowcy mogą przy jego pomocy prowadzić ocenę swojego stada np. pod kątem zdrowotności, stanu racic krów i jałówek czy ewentualnych uszkodzeń skóry. Wszystkie uwagi można na bieżąco wprowadzać do programu, który umożliwia ich prezentację w postaci graficznej.

Program wskazuje hodowcy najsłabsze punkty tj. elementy wyposażenia obory, które mogą wpływać na gorszy dobrostan krów i tym samym niższą produkcję mleka. Umożliwia drukowanie raportu końcowego, który zawiera najważniejsze informacje i wnioski.

Cows and more wskazuje liczbę krów, która znajduje się przy stole paszowym trzy godziny po zadaniu TMR-u. Większość z nich powinna wówczas leżeć w kojcach i przeżuwać. Analizuje także higienę oceniając czystość krów na podstawie siedmiu regionów ich ciała. Są to kończyny, wymię, podbrzusze, kłąb, ogon i jego nasada oraz okolica kulszowa.

Czystość każdej części ciała jest oceniona w skali od 1 do 6 z czego 1 oznacza krowy czyste, 2 - lekko zabrudzone, 3 - mocno zabrudzone, 4 - brudne z powodu zbyt dużej ilości odchodów, 5 - częściowo obklejone zaschniętymi odchodami, 6 - silnie zabrudzone zaschniętymi odchodami.

Ocena czystości krów wskazują na jakość zarządzania stadem oraz dobrostan krów. Zabrudzona część ogonowa może wskazywać na zbyt krótkie legowiska, przez co ogon leży w kanale gnojowym. Inną przyczyną może być np. niedostateczna ilość ściółki. Z kolei brudne kończyny wskazują na słabą higienę w kanale gnojowym i zbyt rzadkie usuwanie obornika i odchodów.

Program pokazuje również różne technopatie czyli uszkodzenia części ciała takich jak stawy, kłąb, okolica pod gardłem mlecznic oraz kręgosłup. W przypadku wykrycia nieprawidłowości przydziela im odpowiednią ocenę i pokazuje to na wykresie.

Cows and more rozróżnia ile zwierząt leży w danej pozycji i dzięki temu wskazuje na możliwe problemy w stadzie. 1 oznacza mlecznice w normalnej pozycji z podwiniętymi nogami i uniesioną głową, 2 - wyciągniętą przednią kończynę, 3 - wyciągniętą tylną kończynę, 4 - pozycję "gotowości do spania", krowa leży z opuszczoną głową, 5 - mlecznica leży na jednym boku.

Ta ocena pokazuje m.in. czy boksy legowiskowe mają odpowiednie rozmiary i czy krowy czują się w nich komfortowo.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA