Zdrowe cielęta będą w przyszłości wysokowydajnymi krowami
Wpływ przebiegu ciąży oraz okresu wychowu na produkcyjność przyszłej krowy. To hasło przewodnie towarzyszyło dwudniowej konferencji bujatrycznej, która 27-28 listopada odbyła się we Wrocławiu.
Dr Paulina Jawor z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu mówiła o klinicznej i laboratoryjnej diagnostyce w przypadkach martwo urodzonych cieląt.
- Cielęta martwo urodzone nazywane SB (stillbirth) to takie, które urodziły się po ciąży trwającej więcej niż 260 dni oraz które padły w 24-48 godzin po porodzie - mówiła dr Jawor.
Według badania przeprowadzonego w 2014 r. na liczbie 148385 porodów w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim w przypadku pojedynczych ciąż odsetek martwo urodzonych cieląt wyniósł 7,5 proc., a bliźniaczych 11,3 proc.
Dr John F. Mee z Irlandii omówił wpływ organizacji odchowu cieląt i jałówek na wydajność przyszłych krów.
- Całkowity koszt jednej jałówki remontowej wynosi ok. 1545 Euro. W przypadku kiedy stado liczy 1000 krów a remont jest na poziomie 30 proc., czyli hodowcy muszą do niego wprowadzić rocznie 300 jałówek, wydają na nie 465 tys. Euro czyli niemal 2 mln zł - mówił Mee.
- Współczesne cele odchowu jałówek są zgoła odmienne od tych sprzed kilkunastu lat - mówił prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Kiedyś hodowcom chodziło o jak najmniejszą liczbę upadków cieląt, starali się jak najszybciej odsadzać je od drogiej paszy płynnej i zagwarantować im dobry wzrost i zdrowie. Obecnie celem jest możliwie jak najszybsze pokrycie jałówki co ma bezpośredni wpływ na przyszłą wydajność mleczną krów.
Dr Zbigniew Lach z Ośrodka Hodowli Zarodowej w Osięcinach na przykładzie własnej firmy omówił odchów jałówek jako programowanie przyszłej wydajności mlecznej krów.
- Naszymi celami w odchowie jałówek są śmiertelność poniżej 5 proc., podwojenie masy urodzeniowej cieliczek do 60 dnia życia oraz szybkie tempo wzrostu. Pomiędzy 60-180 dniem życia ma ona wynosić 960 gram na dobę, od 180 do 450 dnia 900-950 gram, a po 15 miesiącu życia 850-900 gram - mówił dr Zbigniew Lach.
Podczas konferencji organizatorzy poruszyli także tematy związane z weterynarią. Odbyły się również obrady okrągłego stołu dotyczące produkcji najlepszej jakości jałówek remontowych.
Organizatorami konferencji były Katedra Immunologii, Patofizjologii i Prewencji Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Sekcja Neonatologii PTNW we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka.