Zdrowa krowa to więcej dobrej jakości mleka i większe zyski
26 lutego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyło się IV Ogólnopolskie Forum Ekspertów i Hodowców Bydła Mlecznego "Zdrowa krowa". Forum zorganizowała Spółdzielnia Mleczarska Spomlek z Radzynia Podlaskiego oraz Wydział Nauk o Zwierzętach SGGW.
Na konferencję przyjechało ponad 300 osób z całej Polski. W stolicy spotkali się nie tylko hodowcy, ale także naukowcy i studenci.
Pomysłodawcą spotkania jest Spomlek. Firma obecnie posiada 4 zakłady produkcyjne w Radzyniu Podlaskim, Parczewie, Chojnicach i Młynarach koło Elbląga. "Zdrowa krowa" jest pierwszym w Polsce programem skierowanym do producentów mleka i hodowców bydła mlecznego.
Jego główne założenia to poprawa stanu zdrowia zwierząt, polepszanie ekonomiki produkcji, podnoszenie kwalifikacji rolników oraz upowszechnianie najnowszych osiągnięć naukowych w zakresie produkcji mleka.
Podsumowanie minionego roku
- Konferencja jest jedną z form działania, jakie prowadzimy w ramach programu ”Zdrowa krowa”, który funkcjonuje od blisko 5 lat - mówi Monika Grzeszuk, koordynator do spraw badań i projektów SM Spomlek. - Przez cały rok współpracujemy z hodowcami w dziedzinie ekonomiki, profilaktyki weterynaryjnej, zootechniki - dodaje.
Grzeszczuk podkreśla, że tylko w zeszłym roku przeprowadzono 170 wizyt doradczych w gospodarstwach. - Prowadzimy ankiety weterynaryjne, robimy badania w kierunku IBR oraz BVD i konferencją na SGGW postanowiliśmy podsumować cały rok pracy - zaznacza.
Motywem przewodnim spotkania w Warszawie była spółdzielczość. Zastanawiano się nad ideą spółdzielczości i tym, czy obecnie potrzebne są spółdzielnie. - Jest to już czwarte forum i z roku na rok przybywa uczestników - podkreśla Monika Grzeszuk.
Debata z argumentami
Na temat spółdzielczości przeprowadzono debatę, która cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród spółdzielców. Oprócz dyskusji nad tym, czy potrzebne są spółdzielnie poruszono problem grup producenckich. Zastanawiano się czy jest to zagrożenie, czy jest to forma jakieś współpracy pomiędzy hodowcami.
Rolnicy ze szczególnym zainteresowaniem wysłuchali wykładu prof. Jana Żmudzińskiego z PIW w Puławach dotyczącego stosowania programu profilaktycznego z użyciem szczepionek w kierunku IBR i BVD.
Nie można stać w miejscu
- Cieszę się, że są organizowane takie spotkania. Na forum przyjechałem kolejny raz, bo naprawdę warto - powiedział nam Grzegorz Kot, hodowca ze Skrzyszewa w powiecie radzyńskim (woj. lubelskie). - Wykłady były naprawdę interesujące. W ostatnim czasie intensywność produkcji mleka zmusiła do uważniejszego przyglądania się problemowi zdrowotności krów. Jestem tym bardzo zainteresowany - zaznaczył hodowca.
- Dzięki programowi mam przebadane stado. Jest ono czyste w stu procentach. Uczestnictwo w takim spotkaniach przekłada się na wzrost poziomu prowadzenia gospodarstwa. Ważne, aby cały czas się uczyć i iść do przodu - podkreślił Grzegorz Kot.