Wołowina tanieje w Unii Europejskiej
Średnia cena referencyjna wołowiny (młode bydło kl. A R3) w krajach UE w styczniu wynosiła 381,09 euro za 100 kilogramów. To o 0,1 proc. mniej niż w grudniu, ale o 1,1 proc. powyżej stawek sprzed roku.
Ceny tego gatunku mięsa w minionym miesiącu poszły w górę tylko w sześciu krajach Wspólnoty - we Włoszech (3,1 proc.), w Szwecji (1,7 proc.), Hiszpanii (1,3 proc.), Finlandii (0,9 proc.) oraz na Słowacji i w Czechach (po 0,5 proc.) - informuje FAMMU/FAPA.
Stawki obniżyły się natomiast przede wszystkim w Wielkiej Brytanii (4,7 proc.), Holandii (2,6 proc.), na Litwie (1,3 proc.), w Irlandii i Polsce (po 1 proc.) oraz w Belgii (0,9 proc.). W naszym kraju 100 kilogramów młodego bydła kl. A R3 kosztowało średnio 317,57 euro - o około 1 proc. mniej niż w grudniu ub.r., ale o 2,2 proc. więcej niż rok wcześniej.
Ceny mięsa w połowie roku będą zbliżone do ubiegłorocznych
Niedawno organizacje rolnicze Copa i Cogeca spotkały się z przedstawicielami Komisji Europejskiej, by zwrócić uwagę na niskie dochody unijnych producentów wołowiny oraz ostrzec Brukselę przed katastrofalnymi skutkami wznowienia negocjacji o wolnym handlu z południowoamerykańskim blokiem handlowym Mercosur dla unijnego rynku rolnego, a w szczególności dla sektora wołowiny.
Jean Pierre Fleury, przewodniczący grupy roboczej "Wołowina i cielęcina" Copa-Cogeca podkreślał, że producentom wołowiny i cielęciny nie brakuje problemów, a sektor ten jest niezwykle wraźliwy.
Hodowla bydła stanowi jedyne źródło przychodów wyspecjalizowanych producentów na obszarach, gdzie nie można prowadzić innej działalności. Dochody rolników w UE stanowią przeciętnie połowę średnich zarobków w innych gałęziach gospodarki.
Fleury dodał, że trzeba dokładnie monitorować sytuację na rynku i szybko przyjąć strategię dotyczącą eksportu. Niektórzy najważniejsi unijni partnerzy stosują bowiem handlowe bariery. Jego zdaniem poczyniono ponadto zbyt słabe postępy by otworzyć pozaunijne rynki na mięso wołowe ze Wspólnoty.