Wciąż jest dużo mleka. Polska chce odstąpienia od kar

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-10-2014,11:40 Aktualizacja: 21-11-2014,12:13
A A A

W pierwszych sześciu miesiącach roku kwotowego 2014/2015 (trwa od kwietnia do marca) skupiono o 6,74 proc. mleka więcej niż rok wcześniej. Ryzyko przekroczenia krajowego limitu produkcji mleka wynosi 8,5 proc.

Jak informuje Lucjan Zwolak, wiceprezes Agencji Rynku Rolnego od kwietnia do września rolnicy dostarczyli do skupów ok. 5,47 mld kg mleka. Tylko we wrześniu mleczarnie kupiły ok. 880 mln kg mleka, czyli o 6,1 proc. więcej niż przed rokiem.

Jeżeli dynamika skupu mleka utrzyma się na dotychczasowym poziomie, to producenci mleka będą musieli zapłacić kary (opłatę wyrównawczą) za nadprodukcję w wysokości ok. 70 gr. za litr w przypadku przekroczenia ich indywidualnych kwot dostaw hurtowych.

We wrześniu za litr mleka płacono średnio w skupie 1,24 zł, czyli o ok. 10 proc. mniej niż przed rokiem. Według szacunków ARR, koszt produkcji litra mleka kształtuje się na poziomie ok.1,2 zł, więc ewentualna zapłata kary może spowodować straty na produkcji mleka.

Zwolak przypomniał, że Polska występuje w Komisji Europejskiej o odstąpienie od kar w ostatnim roku kwotowania produkcji mleka. Od kwietnia 2015 limitów w Unii już nie będzie i dlatego część rolników, którzy zamierzają specjalizować się w produkcji mleka świadomie zwiększa produkcję.

Polska argumentuje, że eksportuje produkty mleczarskie głównie do krajów pozaunijnych, co nie zakłóca konkurencji na rynku UE, a jest odpowiedzią na rosnący popyt na produkty na świecie.

Zwolak dodał, że ponadto Polska wnioskuje do KE o uwzględnienie tzw. współczynnika tłuszczu. Zgoda komisji oznaczałaby zmniejszenie przekroczenia limitu dostaw mleka o 1-1,5 proc.

Wiceszef ARR zwrócił też uwagę, że produkcja mleka rośnie, ale także zwiększa się wewnętrzy popyt na produkty mleczarskie. W 2005 r. średnio spożywaliśmy 173 litrów mleka rocznie na osobę, w 2013 r było to już 206 litrów (bez masła).

W zakończonym 30 marca roku kwotowym 2013/2014 limit produkcji mleka został przekroczony o ok. 170 mln kg, czyli o 1,7 proc. Limit produkcji mleka dla Polski wynosi 10 mld 56 mln kg mleka i jest on taki sam jak w ubiegłym roku.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA