Wasza polityka rujnuje producentów mleka

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-11-2015,10:50 Aktualizacja: 13-11-2015,16:25
A A A

Kryzys na rynku mleka jest palącym problemem i wielkim zagrożeniem dla europejskich producentów. Dlatego 12 listopada kraje członkowskie Europejskiej Rady Mleka przeprowadziły protesty skierowane do europejskich urzędników pod hasłem: Wasza polityka rujnuje producentów mleka.

- Aby przez najbliższe lata europejscy producenci mleka mogli swobodnie produkować surowiec, musimy działać i reagować właśnie teraz. Za chwilę może być już za późno - mówił Kjartan Poulsen, przewodniczący Duńskiego Związku Producentów Mleka (LDM).

- Wzywamy unijnych ministrów rolnictwa do tego, aby w przyszłym tygodniu dyskutowali na temat Programu Odpowiedzialnego Rynku (Market Responsibility Programme - MRP) - apelowała Sieta van Keimpema z Holandii, wiceprezes EMB.

Program Odpowiedzialnego Rynku został opracowany przez EMB. Zdaniem organizacji hodowcy nie mogą liczyć na pomoc Komisji Europejskiej, dlatego celem programu jest zarządzanie podażą mleka po zniesieniu systemu kwotowania w sytuacji spadku cen.

Roberto Cavaliere prezydent włoskiego Stowarzyszenia Producentów Mleka APL (Associazione Produttori Latte) tłumaczył, że spadek ceny poniżej kosztów produkcji zmusza producentów do ograniczania sprzedaży surowca.

- Detaliści traktują nas jak zabawkę i płacą nam nieprzyzwoicie niskie ceny skupu mleka - mówił Roberto Cavaliere

Jak donosi EMB ceny skupu w większości krajów UE są teraz od 10 do 20 eurocentów poniżej kosztów produkcji. Na Litwie do granicy opłacalności brakuje 19 eurocentów, a w północnych Niemczech oraz Irlandii i 25 centów za litr.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA