Uwaga na kolejny szczep E. coli

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Dagmara Chełstowska; hoduj@apra.pl
29-06-2016,17:15 Aktualizacja: 07-07-2016,10:30
A A A

Warto zwrócić uwagę na E. coli O165:H25, czyli enterokrwotoczny szczep, mogący powodować chorobę u bydła i w dodatku stanowi on potencjalne zagrożenie również dla człowieka. Szczep O165:H25, który zwykle wykrywa się u młodych cieląt, na ogół nie powoduje choroby o przebiegu klinicznym u bydła.

Jednak podczas ostatniej konferencji Academy of Veterinary Consultants Russ Rice, lekarz weterynarii z Broken Bow (w stanie Nebraska) wskazał jednak, że ten patogen wydaje się powodować chorobę przewodu pokarmowego (jelit) u jałówek w stadach bydła mięsnego w stanie Nebraska. W lutym, jak wskazał dr Rice, zaczęto odizolowywać niektóre jałówki z kojca o obsadzie 170 sztuk w celu leczenia choroby układu oddechowego. Zauważono krwiste odchody w kojcu i dr Rice zalecił leczenie w kierunku kokcydiozy. Problem jednak utrzymywał się, a jedna sztuka padła.

W badaniu sekcyjnym odnotowano zmiany makroskopowe w jelicie ślepym i grubym. Dr Rice wysłał świeże i utrwalone wycinki do laboratorium diagnostycznego do Uniwersytetu Nebraska, gdzie wykryto E. coli na błonie śluzowej identyfikując enterokrwotoczny szczep O165:H25. Tydzień po włączeniu probiotyku do dawki, zmniejszeniu ilości skarmianego wywaru zbożowego świeżego, a zwiększeniu paszy objętościowej, to w próbkach kału pobranych z kojca nie wykryto E. coli 0165:H25. Badanie materiału pobranego z przyległego kojca wykazało obecność kokcydiów i, jak podejrzewa dr Rice, w pierwszej kolejności doszło do zarażenia kokcydiami u jałówek, u których rozpoznano później E. coli O165:H25. Dr Rice sugeruje, że przypadki zakażenia enterokrwotocznym szczepem E. coli mogą być mylone z kokcydiozą, salmonellozą, BVD oraz innymi chorobami, jeśli nie podejmuje się diagnostyki laboratoryjnej.

Serotyp 0165:H25, jak dodaje dr Rice, jest podobny do E. coli O157:H7  i może być w rzeczywistości nowo pojawiającym się patogenem u bydła oraz w łańcuchu żywieniowym (wołowina). Sugeruje również lekarzom weterynarii uwzględniać enterokrowotoczne E. coli na liście rozpoznania różnicowego w przypadkach chorób jelit u bydła mięsnego.

Poleć
Udostępnij
ass="left">Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA