Upały utrudniają wykonanie badań stada krów z Deszczna
Działania związane z przygotowaniem do badań stada krów z Deszczna rozpoczną się po ustaniu upałów - podało w piątek Polskie Towarzystwo Etyczne. Jak dodano, w negocjacjach z Ministerstwem Rolnictwa uzgodniono, że decyzja o wybiciu zwierząt powinna zostać uchylona.
Chodzi o dzikie stado bydła liczące 170-180 sztuk, które od wielu lat żyje na wolności w woj. lubuskim, wypasając się na polach rolników.
Są to zwierzęta niezarejestrowane, nie mają właściciela i nie są pod opieką weterynaryjną.
Jeżeli krowy będą chore - natychmiast zostaną ubite
Pod koniec października ub.r. powiatowy lekarz weterynarii w Gorzowie Wielkopolskim wydał decyzję, "na mocy której właściciel zwierząt został zobowiązany do zabicia 170 sztuk bydła".
Ta decyzja została podtrzymana przez Głównego Lekarza Weterynarii. Po licznych protestach w sprawę "ratowania" krów włączyli się również politycy, w tym prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Ostatecznie z końcem maja br. szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że krowy z Deszczna nie trafią do uboju, zostaną odizolowane w jednym z państwowych gospodarstw.
W przesłanym PAP komunikacie Polskie Towarzystwo Etyczne (PTE) poinformowało, że w czwartek w resorcie rolnictwa odbyły się negocjacje w tej sprawie dalszego losu krów z Deszczna z udziałem m.in. ministra Ardanowskiego.
Bydło z Deszczna zostanie przebadane i zarejestrowane
"Strony były zgodne, że decyzja (...) o wybiciu stada powinna być formalnie uchylona, ponieważ przemawia za tym interes społeczny i że stado (któremu będzie nadany własny numer) może być przekazane do preferowanego przez stronę społeczną gospodarstwa już po wykonaniu pierwszego etapu badań w miejscu ich dotychczasowego pobytu" - czytamy w komunikacie.
Jak przekazało PTE, podczas negocjacji w resorcie uzgodniono także, że "działania związane z przygotowaniem do badań rozpoczęte będą dopiero po ustaniu obecnych upałów (...) i że do pędzenia zwierząt nie będą używane kłady ze względu na obecność bardzo młodych cieląt i starych osobników".
Towarzystwo powołując się na prognozę pogody zaznaczyło, że badania mogą rozpocząć się już w poniedziałek.