Problemy ze zdrowotnością racic dotyczą niemal wszystkich gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka. Jednym z punktów profilaktyki jest prewencja w postaci kąpieli racic z naprzemiennym wykorzystaniem przynajmniej dwóch środków o szerokim spektrum działania.
Tegoroczna kampania buraczana już wystartowała. Wraz z nią rozpoczęła się produkcja wysłodków buraczanych, które odgrywają coraz większą rolę w żywieniu bydła mlecznego. - Rozpoczęliśmy tegoroczną kampanię buraczaną. Już teraz wiemy,...
Profilaktyka i rozpoznawanie schorzeń racic to główne tematy szkolenia, które odbyło się 7-9 października w dwóch gospodarstwach zajmujących się produkcją mleka.
Spotkanie dla swoich pracowników zorganizowała firma Cid Lines, a poprowadzili je eksperci od korekcji racic Karol Jaroch oraz Tomasz Mielcarek.
Spotkanie odbyło się w gospodarstwie należącym do spółki Agromarina położonym w woj. lubelskim oraz w Gospodarstwie Rodzinnym Godlewskich w woj. podlaskim.
Karol Jaroch w trakcie szkolenia podkreślił, że zdrowotność racic można ocenić podczas wnikliwej obserwacji krów. Należy to wykonywać w miejscu, gdzie zwierzęta czują się bezpiecznie i swobodnie.
Pierwszym elementem, który powinien przykuć naszą uwagę po wejściu do obory powinny być krowy leżące w oddali od stada, które nie wykazują zainteresowania człowiekiem. Często są to sztuki, u których występuje problem z racicami.
Podczas obserwacji zwierząt warto zwrócić uwagę na linię grzbietu zarówno podczas ich stania jak i w ruchu. U zdrowych krów linia grzbietu jest prosta, a te z problemami garbią się.
Kulawizny wywołują nie tylko ból, ale także generują straty związane z ograniczeniem produkcji mleka i zwiększonym brakowaniem krów. Dlatego profilaktyka racic jest jednym z punktów ograniczających straty i zwiększających...
Problemy z racicami można również podejrzewać u sztuk, które podczas stania stąpają z nogi na nogę.
Mocno zabrudzone racice także mogą świadczyć o problemach, ponieważ krowy, u których występuje ból często próbują schłodzić nogę i wkładają ją w odchody.
Jednym z elementów audytu jest ocena stanu koronki, która jest miejscem połączenia skóry z puszką racicową.
W przypadku, gdy hodowca zauważy nienaturalnie długie włosy w okolicy racicy może to świadczyć o zapaleniu skóry nazywanej Mortellaro.
W celu potwierdzenia diagnozy warto zastosować lusterko, za pomocą którego można bezpiecznie podejrzeć co się dzieje w szparze międzyracicowej.
Eksperci zaprezentowali również w jaki sposób prawidłowo wykonuje się korekcję racic metodą holenderską.
Wśród przeprowadzonych czynności jest pomiar długości palców i w razie konieczności ich skrócenie.
Żywiec wołowy w krajowym skupie w czwartym tygodniu września utrzymał swoją cenę. W tym samym okresie za ćwierćtusze wołowe płacono o 3% więcej jak przed tygodniem. Bydło w Polsce w dniach 21-27 września skupowano średnio po 6,32 zł za kg....
Kolejnym krokiem jest poziomowanie podeszwy oraz wycięcie wyokrągleń w środkowej ścianie palców, co umożliwia przeciskanie się obornika i samoczyszczenie się szczeliny międzypalcowej. Ostatnim krokiem jest odtwarzanie piętki i oczyszczenie i modelowanie przyraciczek, a w razie konieczności wykonie cięcia leczniczego.
Eksperci podkreślili, że najlepszym sposobem zapobiegania schorzeniom racic jest prewencja, w skład której wchodzą miedzy innymi regularne kąpiele. W tym celu dobrze jest wykorzystać dwa różne preparaty o szerokim spektrum działania, co pozwoli zwalczyć większość patogenów chorobotwórczych.
Można stosować również środek w formie piany, który dobrze penetruje wszystkie zakamarki racicy i utrzymuje się na niej dłużej niż standardowe produkty w płynie.
Więcej informacji dotyczących hodowli bydła i produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło". ZAPRENUMERUJ