Trzeba będzie płacić kary za nadprodukcję mleka
Phil Hogan, unijny komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju wsi poinformował, że państwa członkowskie lub Unia Europejska nie odstąpią od umorzeniu kar za nadprodukcję mleka.
"Wobec ogromnego zapotrzebowania na świecie i kryzysu na wielu rynkach, podtrzymujemy swoje stanowisko, że nakładanie kar za przekroczenie kwoty mlecznej na kraje jest dalece nieuzasadnione i niesprawiedliwe dla rolników. Popieramy zatem działania polskiego ministra rolnictwa w zakresie umorzenia kar za nadprodukcję mleka i wnioskujemy do pana komisarza o uwzględnienie wniosku polskiego rządu w programie pomocy dla producentów mleka przygotowywanym przez KE" - napisali do Hogana Leszek Hądzlik (prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka) oraz Wiktor Szmulewicz (prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych).
Polska jest piątym producentem mleka w Unii Europejskiej
W wystąpieniu zwrócili uwagę na dramatycznie niskie ceny surowca w skupach oraz ogólną dekoniunkturę na unijnym i światowym rynku. Komisarz w odpowiedzi zaznaczył, że podziela ich zdanie i jest w pełni świadomy presji na ceny mleka w Europie.
"Jest to głównie związane z brakiem równowagi między podażą i popytem, co jest spowodowane zwiększoną produkcją mleka i mniej dynamicznym globalnym popytem. Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na to, że dostawy mleka w Polsce zwiększyły się w bieżącym roku o 6,7 proc., pomimo dobrze znanej sytuacji nadmiernej podaży" - napisał Hogan.
I nie pozostawił nadziei w sprawie ewentualnego umorzenia kar za nadprodukcję mleka. "Suma do zapłacenia przez polskich rolników w mlecznym roku kwotowym 2014/15 jest należna według prawa i nie jest możliwe, aby państwa członkowskie lub Unia odstąpiły od tego zobowiązania. Kwota musi być w pełni odzyskana od rolników przyczyniających się do przekroczenia kwot" - stwierdził komisarz.
Hogan zapewnił jednocześnie, że od początku swojej kadencji stara się wspierać mleczny sektor. "Oprócz kompleksowego pakietu solidarnościowego dla rolników o wartości 500 milionów euro zatwierdzonego poprzedniej jesieni i zestawu 13 środków przedstawionych w marcu, podczas lipcowego posiedzenia Rady Ministrów ds. Rolnictwa zaprezentowałem nowy, daleko sięgający pakiet pomocowy dla rolników, głównie skierowany do sektora mleczarskiego, mający na celu uporanie się z trwającym brakiem równowagi między podażą i popytem w Unii, wprowadzenie ulgi dla przepływów pieniężnych rolników i stabilizację rynków" - podkreślił Phil Hogan.