Śruta rzepakowa czyli polskie złoto w korycie
Śruta rzepakowa, której polscy rolnicy produkują bardzo duże ilości, zamiast zostawać w kraju na potrzeby paszowe, głównie wyjeżdża za granicę.
- Śruta rzepakowa to nasze złoto, nasze dobro. Chcę się z wami podzielić argumentami które wskazują, że jest to lepsza pasza niż poekstrakcyjna śruta sojowa. Niestety w naszym kraju nie jest to jeszcze popularny pogląd, nawet wśród hodowców bydła - mówił prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie podczas V Ogólnokrajowej konferencji PSPO na temat śruty rzepakowej.
Prof. Kowalski podkreślił, że jedynie 10-20% hodowców bydła mlecznego korzysta ze śruty rzepakowej. Zdecydowanie większa część kupuje ją tylko wtedy, gdy jest dużo tańsza od soi lub gdy nie może produkować mleka z użyciem pasz genetycznie modyfikowanych.
- Zbiory rzepaku w 2020 roku wyniosły 3,1 mln. ton
- Członkowie PSPO w 2020 r. dostarczyli 1,8 mln ton pasz rzepakowych
- Żywienie krów śrutą rzepakową wciąż przegrywa ze stereotypami
- Śruta rzepakowa to polskie źródło białka dla krów
- Śruta rzepakowa nie szkodzi krowom mlecznym
Skup mleka maleje od czterech miesięcy
Polska wśród europejskich liderów
- Promowanie wykorzystania w żywieniu bydła mlecznego śruty rzepakowej nie ma wyeliminować soi z dawek pokarmowych. Jego celem jest zwiększenie samowystarczalności białkowej naszego kraju - mówił Juliusz Młodecki, Prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
- Zbiory rzepaku w ubiegłym roku wyniosły 3,1 mln. ton. Biorąc pod uwagę 2021 rok szacunki mówią o poziomie 3,2 mln ton. Stale rośnie również przerób tego surowca w Polsce - podkreślał Adam Stępień, Dyrektor Generalny PSPO.
Areał uprawy rzepaku w Polsce już drugi rok z rzędu przekroczył milion hektarów.
Za rolnikami podąża przemysł. Cały czas notujemy wzrost przerobu nasion w Polsce. W całym sezonie 2020/2021 przekroczył on 3 220 tysięcy ton, co bezpośrednio przekłada się na podaż pasz rzepakowych. Niestety mimo ogromnego potencjału wciąż nie są one odpowiednio wykorzystane w żywieniu zwierząt. Dobrze ma się za to ich eksport.
- Członkowie PSPO w 2020 roku dostarczyli 1,8 mln ton wysokiej jakości pasz rzepakowych. Eksportowaliśmy z tego niespełna 800 tys. W tym roku, biorąc pod uwagę dane z okresu od stycznia do lipca, mamy bardzo podobne wartości - mówił Adam Stępień.
Rolnicy, którzy nie dostali zapłaty za mleko mogą ubiegać się o pomoc
Jeśli chodzi o kierunki eksportowe to niezmiennie liderem pozostają Niemcy. Bardzo ważnym odbiorcą jest również Dania. Ponadto śruta z Polski trafia do Czech, Francji, czy Hiszpanii.
Śruta rzepakowa jest lepsza?
Prof. Zygmunt Maciej Kowalski w swoim wystąpieniu odpowiedział na najczęściej jego zdaniem zadawane przez hodowców bydła pytania dotyczące tego zagadnienia. Jedno z nich brzmi, czy można zastąpić poekstrakcyjną śrutę sojową (SBM - soybean meal) śrutą rzepakową (RSM - rapeseed meal).
- Dlaczego zastąpić skoro jest ona lepszą paszą dla krów mlecznych niż soja? - pytał prof. Kowalski dodając:
- A dlaczego jest lepsza? Ponieważ sami ją produkujemy i nie musimy jej importować, ponieważ nie jest genetycznie modyfikowana, co można wykorzystać w obliczu coraz bardziej popularnej produkcji mleka bez GMO i wreszcie, daje lepsze wyniki produkcyjne u krów mlecznych.
Rzepak przegrywa ze stereotypami
Najważniejsza w kontekście dyskusji o stosowaniu śruty rzepakowej w żywieniu krów, zdaniem prof. Kowalskiego, jest walka ze stereotypami.
Cena mleka rekordowa, ale opłacalność minimalna
- Słyszę, że poekstrakcyjna śruta rzepakowa pogarsza rozród, niszczy wątroby, powoduje mastitis, czy odpowiada za przedwczesne brakowanie. Te argumenty padają również ze strony lekarzy weterynarii. Po prostu niektórzy opowiadają bzdury na temat tej znakomitej paszy - mówił prof. Kowalski.
Zaprezentował przy tym wyniki produkcyjne niemieckiej obory, która zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem długowieczności krów i stosuje w żywieniu dawki pokarmowe z udziałem 5-6 kg RSM.
- Czy jeśli poekstrakcyjna śruta rzepakowa pozwala na bardzo dobre wyniki produkcyjne, to czy ona rzeczywiście szkodzi krowom? - pytał uczestników konferencji prof. Kowalski.
Więcej informacji na temat zastosowania śruty rzepakowej i pasz rzepakowych w żywieniu bydła mlecznego znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Bydło" nr 6/2021. ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)