Skup mleka będzie lepiej monitorowany

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-01-2021,18:35 Aktualizacja: 20-01-2021,18:57
A A A

Zwiększa się zakres danych, o których podmioty skupujące mleko krowie od rolników muszą informować dyrektora oddziału terenowego KOWR. Jest to spowodowane unijnymi przepisami.

Szerszy zakres raportowanych danych pociągnął za sobą zmianę wzoru formularza. Raport trzeba składać co miesiąc, do 15 dnia każdego miesiąca. - Po raz pierwszy podmioty, tj. mleczarnie i inne firmy skupujące, powinny przesłać go do 15 lutego - zaznaczył Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, GUS, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM

Skup mleka utrzymuje coroczny trend

Mleczarnie w Polsce w listopadzie tego roku skupiły 930,8 mln litrów mleka. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny to o 4% mniej niż w październiku oraz o 1,4% więcej niż przed rokiem. Spadkowy trend produkcji mleka w Polsce, z małym...

W prowadzonym rejestrze podmiotów skupujących mleko jest 305 firm. W 80 proc. są to mleczarnie.

Nowy zakres informacji będzie dotyczył ilości skupionego surowego mleka krowiego, w tym mleka ekologicznego (w kilogramach o rzeczywistej zawartości tłuszczu); zawartości tłuszczu w surowym mleku (jako procent masy produktu); zawartości białka w surowym mleku krowim (jako procent masy produktu) oraz ilość ekologicznego surowego mleka krowiego (w kilogramach przy rzeczywistej zawartości tłuszczu).

Takimi danymi dysponują już podmioty skupujące mleko, które systematycznie badają przywożony surowiec. Dotychczas nie było potrzeby ich podawania, jednak nowe przepisy UE wymagają ich ujawnienia.

Celem zmiany jest lepsze monitorowanie unijnego rynku mleka, gdyż dane ze wszystkich krajów członkowskich będą trafiały do analiz w Komisji Europejskiej.

KOWR przypomina, że dostarczanie informacji miesięcznej dotyczącej mleka jest obowiązkowe. Za niewykonanie tego grożą kary pieniężne.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA