Rynek mleka otrzyma wsparcie. Na co mogą liczyć hodowcy bydła?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-08-2016,20:00 Aktualizacja: 03-08-2016,19:53
A A A

Rynek mleka ma otrzymać wsparcie w ramach pakietu pomocy, który składa się z dwóch mechanizmów. O jej szczegółach rozmawiano na spotkaniu, które odbyło się 26 lipca w resorcie rolnictwa. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka na czele z prezydentem Leszkiem Hądzlikiem.

PFHBiPM wnioskowała za tym, aby pieniądze pochodzące z unijnego budżetu zostały skierowane na dopłaty do oprocentowania kredytów obrotowych zaciągniętych przez producentów mleka. Propozycja ta została zaakceptowana przez ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

Producenci mleka, którzy zaciągnęli kredyty obrotowe i nie podniosą produkcji mleka w okresie kredytowania być może będą mogli otrzymać dopłaty do ich oprocentowania w ramach „warunkowej pomocy”, która jest drugą częścią pakietu pomocy przygotowanego dla hodowców bydła przez Komisję Europejską. Pierwotnie pakiet nie zakładał takiej możliwości, jednak Polska chce wprowadzić do niego zmianę umożliwiającą takie działanie.

mleko, Unia Europejska, produkcja mleka, komisja europejska

Kilogram niewyprodukowanego mleka będzie kosztował 14 eurocentów

Każdy kilogram niewyprodukowanego mleka będzie kosztował 14 eurocentów tj. około 61 groszy. Ma to wpłynąć na ograniczenie podaży tego surowca na europejskim rynku. To główne założenie pakietu pomocy dla rolnictwa w tym dla...

Pakiet pomocy dla hodowców bydła i producentów mleka przygotowany przez KE ma zgromadzić środki w wysokości 500 mln Euro. Na „warunkową pomoc dostosowawczą” KE skieruje 350 mln Euro, z czego do Polski ma trafić kwota 22,67 mln Euro.

Ograniczanie produkcji mleka to z kolei pierwszy mechanizm pakietu pomocy przygotowanego przez KE, która zamierza przeznaczyć na ten cel 150 mln Euro. Pieniądze te otrzymają hodowcy z całej Unii Europejskiej, którzy dobrowolnie zdecydują się ograniczyć dostawy mleka.

PFHBiPM w komunikacje na swojej stronie internetowej zamieściła propozycje Komisji Europejskiej dla hodowców, którzy będą chcieli zmniejszyć produkcję mleka. Wnioski w tej sprawie mają oni składać do Agencji Rynku Rolnego w następujących terminach:

mleko, ceny, przetwory mleczarskie, GUS

Ceny mleka i przetworów nie maleją. Sytuacja na ryku ulega poprawie

Ceny skupu mleka w czerwcu były stabilne i porównywalne do ubiegłego miesiąca. Również ceny przetworów mleczarskich utrzymują się podobnym poziomie, a co najważniejsze przestały maleć - informuje Główny Urząd...

- 19 września 2016 r. o godzinie 12.00 (czasu brukselskiego) dla zmniejszenia dostaw mleka w październiku, listopadzie i grudniu 2016 r. w porównaniu do tego samego okresu 2015 r.

- 17 października 2016 r. o godzinie 12.00 (czasu brukselskiego) dla zmniejszenia dostaw mleka w listopadzie, grudniu 2016 r. i styczniu 2017 r. w porównaniu do tego samego okresu 2015 i 2016 r.;

- 14 listopada 2016 r. o godzinie 12.00 (czasu brukselskiego) dla zmniejszenia dostaw mleka w grudniu 2016 r., styczniu i lutym 2017 r. w porównaniu do tego samego okresu 2015 i 2016 r.;

- 12 grudnia 2016 r. o godzinie 12.00 (czasu brukselskiego) dla zmniejszenia dostaw mleka w styczniu, lutym i marcu 2017 r. w porównaniu do tego samego okresu 2016 r.

Producenci mleka, którzy zdecydują się przystąpić do tego programu mają otrzymać wsparcie za każdy kilogram niewyprodukowanego mleka w wysokości 14 Eurocentów.

Podczas spotkania 26 lipca w resorcie rolnictwa ustalono, że Polska potwierdzi swój udział w tym programie, ponieważ KE nie zamierza go zmienić i prawdopodobnie wymusi na krajach Wspólnoty jego wprowadzenie. Jednak przedstawiciele PFHBiPM uważają, że mechanizm ten nie poprawi sytuacji na rynku.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA