Rynek mleka ma się dobrze, ale jak długo?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
29-04-2017,10:05 Aktualizacja: 29-04-2017,10:05
A A A
Cena mleka w Polsce w marcu według danych Głównego Urzędu Statystycznego wynosiła średnio 1,31 złotych za litr i była o 25 groszy wyższa niż przed rokiem. Jak oceniają eksperci doba koniunktura na rynku mleka powinna trwać przynajmniej do końca tego roku. 
 
Hodowcy bydła i producenci mleka nadal otrzymują satysfakcjonującą zapłatę za surowiec. 
 
- Rynek mleka od drugiego kwartału ubiegłego roku znajduje się we wzrostowej fazie cyklu – w radiowej Jedynce komentował Jakub Olipra, ekonomista z Credit Agricole.
 
przetwory mleczne, mleko, ceny

Ceny przetworów mlecznych rosną i odrabiają straty

Przetwory mleczne na dwóch przetargach giełdy Global Dairy Trade (GDT) z 21 lutego i 7 marca potaniały łącznie o 9,4 proc. Jednak kolejne trzy aukcje zakończyły się wzrostem notowań i odrobieniem większości strat.   Ceny mleka w skupie...
Zdaniem eksperta wynika to z obniżenia produkcji wśród światowych eksporterów mleka, co było spowodowane stosunkowo niską rentownością w poprzednich latach. Jednocześnie doszło do ożywienia światowego popytu na produkty mleczne w szczególności w Chinach, które są największym importerem tego asortymentu na świecie.
 
- Ceny produktów mlecznych determinują ceny mleka. Wzrostowa faza w cyklu oczywiście jest widoczna w cenach mleka w skupie. Obecnie w Polsce jest to nieco powyżej 1,30 zł za litr – wyjaśniał ekspert, dodając, że jest to cena gwarantująca rentowność produkcji polskim hodowcom bydła mlecznego.
 
Jak ocenił Jakub Olipra rynek światowy zbliża się do punktu zwrotnego, który wynika z osłabienie popytu w Chinach. Chiński import produktów mlecznych w pierwszym kwartale zwiększył się o 4 proc. podczas gdy w całym 2016 roku było to 20 proc.
 
Można więc zakładać, że w najbliższych miesiącach wzrośnie produkcja kluczowych eksporterów. W efekcie najprawdopodobniej w trzecim kwartale rynek wejdzie w fazę spadkową.
 
Jednak według przewidywań zwiększy się spożycie produktów mleczarskich w Polsce, a światowy popyt nie zmaleje, co pozwala optymistycznie patrzeć na sytuację w tej branży.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA