Rozród krów, odchów cieląt i metody walki z IBR
Sprawdzone metody uwalniania stad od IBR oraz aktualne wyzwania w hodowli krów mlecznych. To główne hasło konferencji dla lekarzy weterynarii, która odbyła się w Instytucie Zootechniki w Pawłowicach w woj. wielkopolskim.
11 marca w Pawłowicach spotkali się lekarze weterynarii oraz przedstawiciele firm farmaceutycznych. Głównym sponsorem konferencji była firma MSD Animal Health. Rozpoczął ją dr Grzegorz Dejneka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który mówił o wpływie czynników zakaźnych na rozród bydła.
- W trakcie porodu macica jest otwarta na patogeny, które wnikają do niej przez drogi rodne. Stąd zapalenie macicy występuje najczęściej w okresie okołoporodowym - mówił dr Dejneka.
Przed porodem jama macicy zazwyczaj jest sterylna. Po wycieleniu atakują ją patogeny ze środowiska, a także ze skóry i odchodów zwierząt.
Józef Cogiel z firmy Trouw Nutritiopn opowiedział o nowej koncepcji odchowu cieląt Life Start.
- W odchowie cieląt występuje pięć punktów krytycznych. Są to komfort zwierząt w kojcu, stałość spożywanego przez nie pokarmu, ilość wypitej w ciągu pierwszych godzin życia siary, kaloryczność preparatu mlekozastępczego oraz czystość i higiena pomieszczeń - mówił Cogiel.
Zwracał także uwagę na jakość preparatu mlekozastępczego, który wpływa na dobowe przyrosty cieląt w pierwszych tygodniach ich życia.
- Musimy pamiętać o tym, że nie każde białko jest strawne dla osesków - podkreślał Cogiel.
Dr Marian Kamyczek z Instytutu Zootechniki w Pawłowicach przedstawił czynniki ryzyka dla śmiertelności okołoporodowej cieląt.
- Cielęta są narażone na wiele niebezpieczeństw począwszy od trudnego porodu i komplikacji, zbyt wysokiej lub niskiej wagi urodzeniowej po złą organizację rozrodu i błędy żywieniowe, jak niedobory w dawce jodu czy selenu - mówił dr Kamyczek.
Oprócz tych czynników ważne są także zbyt niski wiek pierwszego wycielenia jałówek, zbyt krótka ciąża, złe ułożenie płodu, czy przedwczesny poród.
Dr n. wet. Sebastian Smulski z firmy Vet-Lab przedstawił patogeny zakaźne wywołujące mastitis.
- Wśród wirusowych patogenów bezpośredni wpływ na zapalenie wymienia ma m.in. wirus BHV1 wywołujący IBR, a pośredni wirusy BVD odpowiedzialny za biegunkę zakaźną oraz BLV, który powoduje enzootyczną białaczkę - mówił Smulski.
Wśród bakterii najważniejsze to gronkowiec złocisty Staphylococcus aureus, paciorkowiec bezmleczności tj. Streptococcus agalactiae i Streptococcus dysgalactiae, paciorkowiec wymienia Streptococcus uberis, niektóre szczepy pałeczki okrężnicy Escherichia coli i maczugowiec ropotwórczy roznoszony przez muchy Trueperella pyogenes.
Spotkanie zakończył wykład zaproszonego przez firmę MSD Petera Frankera, który mówił o eradykacji IBR na przykładzie doświadczeń holenderskich.
- Nasza stada są szczepione i po uwolnieniu od wirusa otrzymują certyfikat. Koszty programu ponoszą hodowcy. Monitoring prowadzimy na zasadzie analizy próbek mleka zbiorczego wykonywanego raz w miesiącu. To gwarantuje w miarę szybkie wykrywanie i patogenu i względnie niskie koszty programu - tłumaczył Franker.