Przyśpieszony odchów cieląt
Żywienie cieląt dużymi dawkami preparatu mlekozastępczego w ilości 1-1,25 kg proszku na dzień do 7-8 tygodnia życia, pozwala na uzyskanie większej wydajności mlecznej w przyszłości.
Program skróconego żywienia cieląt ze zwiększonymi dawkami pójła znajduje coraz więcej zwolenników. Jest najbardziej zbliżony do żywienia naturalnego i pozwala na wykorzystanie potencjału wzrostowego cieląt w pierwszych tygodniach życia. Przekłada się to na większą wydajność mleczną w przyszłości oraz przyśpieszenie wieku pierwszego wycielenia.
Należy dążyć to tego, aby jałówki w pierwszych 60 dniach życia przyrastały w tempie powyżej 700 g na dzień.
Kiedy inseminować jałówki?
- Żywienie w pierwszych tygodniach życia decyduje o prawidłowym przebiegu rozwoju organizmu cieląt, co może mieć długoterminowy wpływ na ich rozwój i zdrowie, a przez to może programować przyszłą wydajność mleczną - mówił prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, podczas XV Ogólnopolskiej Konferencji Hodowców Bydła Mlecznego.
W badaniach przeprowadzonych na jałówkach wykazano, że poziom ich żywienia w pierwszych 8 tygodniach życia ma duży wpływ na przyrost masy ciała i rozwój gruczołu mlekowego.
Zwierzęta żywione intensywnie miały o 270 g większe średnie przyrosty dzienne i o 8 g więcej tkanki gruczołowej wymienia w przeliczeniu na 100 kg masy ciała, w porównaniu z tymi żywionymi małą ilością preparatu mlekozastępczego.