Przetwórcy wykorzystują dostawców mleka? UOKiK sprawdza i wyjaśnia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2017,12:00 Aktualizacja: 28-09-2017,12:15
A A A

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie, które ma wyjaśnić, czy przetwórcy mleka stosują wobec dostawców surowca nieuczciwe praktyki związane z przewagą kontraktową.  

Polska Izba Mleka wystąpiła do prezesa UOKiK z prośbą o wyjaśnienia związane z podjętymi działaniami wobec przetwórców. "Objęcie kontrolą branży mleczarskiej, która najgłośniej sygnalizowała potrzebę uregulowania nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez sieci, odbieramy jako karę i atak" - napisała Agnieszka Maliszewska, dyrektor Biura PIM.

produkcja mleka, mleko, zakłady mleczarskie, branża mleczarska, uokik, kontrole uokik

Branża mleczarska pod specjalną kontrolą UOKiK. To zemsta?

Firmy z branży mlecznej dostały od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wezwania do złożenia wyjaśnień. Według Polskiej Izby Mleka to próba odwrócenia uwagi od rzeczywistych problemów, na czele z nieuczciwymi...

W odpowiedzi UOKiK wyjaśnił, że wezwania wystosowano w toku postępowania wyjaśniającego, mającego na celu wstępne ustalenie, czy przetwórcy mleka nie stosują względem dostawców mleka praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową.

"Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że postępowanie jest prowadzone w sprawie, a nie przeciwko konkretnym podmiotom. Na tym etapie nie są stawiane przedsiębiorcom żadne zarzuty" - zastrzega w piśmie z upoważnienia prezesa Piotr Adamczewski, dyrektor Delegatury UOKiK w Bydgoszczy.

Zaznacza, że ustawa o przewadze kontraktowej odnosi się do relacji handlowych pomiędzy nabywcami a dostawcami produktów rolnych i spożywczych, działających w ramach całego łańcucha dostaw żywności.

A co za tym idzie odnosi się zarówno do relacji kontraktowych pomiędzy rolnikami a podmiotami skupującymi mleko (zakładami przetwórczymi), jak i między tymi podmiotami a sieciami handlowymi. Ustawa ma zawsze chronić "słabszego".

nieuczciwe praktyki handlowe, handel, produkty rolno-spożywcze, przewaga kontraktowa, uokik

UOKiK na straży ustawy. Zaczyna eliminowanie nieuczciwych praktyk

Delegatura UOKiK w Bydgoszczy będzie zajmowała się przestrzeganiem ustawy o eliminowaniu nieuczciwych praktyk handlowych - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obowiązujące od środy przepisy mają wzmocnić pozycję producenta...

"Prezes UOKiK działa w tym przypadku na rzecz najsłabszych uczestników rynku mleczarskiego" - zapewnia Adamczewski.

Dyrektor wskazuje ponadto, że postępowaniem objęta została grupa 15 przetwórców mleka, zarówno z kapitałem polskim, jak i zagranicznym, o zróżnicowanych formach organizacyjno-prawnych.  

UOKiK odniósł się również do argumentów przedstawicieli branży, że zakłady nie mają możliwości przedstawienia żądanych informacji. Jak podał, w wezwaniach było zastrzeżenie, że w przypadku niemożności przedstawienia określonych danych w wyznaczonym terminie lub formie, należy się w tej sprawie skontaktować z urzędnikami. Zresztą szef UOKiK ograniczał zakres koniecznych do przedstawienia informacji i wyrażał zgodę na przełożenie terminu udzielania odpowiedzi.

Urząd zaznacza wreszcie, że prowadzone postępowanie nie stoi na przeszkodzie, by wszcząć ewentualnie kolejne, dotyczące relacji handlowych pomiędzy przetwórcami mleka a sieciami handlowymi. Sygnały o nieprawidłowościach można zgłaszać na adres e-mail: przewaga@uokik.gov.pl
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA