Producenci mleka starali się o pomoc. Ile wniosków złożyli?
543 wnioski wpłynęły do ARiMR od producentów mleka, którzy nie otrzymali zapłaty z powodu upadłości podmiotu skupującego. Nabór wniosków trwał od 29 listopada do 10 grudnia.
Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie są to dane ostateczne. Poznamy je bowiem dopiero, gdy do Agencji dotrą dokumenty złożone przez rolników za pośrednictwem poczty.
Mleko A2 to szansa dla polskich producentów i przetwórców?
O wsparcie mogli ubiegać się rolnicy którzy w latach 2018-2020 przynajmniej przez rok utrzymywali bydło mleczne i co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za mleko sprzedane podmiotowi, który ogłosił upadłość. Pomoc skierowana była do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, którym został nadany numer identyfikacyjny w systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Wysokość pomocy nie może przekroczyć kwoty utraconego dochodu z tytułu sprzedaży mleka w roku, w którym producent rolny nie otrzymał zapłaty, obliczonego jako np. różnica między iloczynem liczby litrów mleka sprzedanych w roku, za który jest składany wniosek, a iloczynem średniej liczby litrów mleka sprzedanych w poprzednich trzech latach.
Rolnik otrzyma 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków, lub innych dowodów potwierdzających sprzedaż mleka, lub listy wierzytelności, lub innego dokumentu potwierdzającego istnienie wierzytelności producenta rolnego wobec upadłego podmiotu.
W przypadku gdy kwota zapotrzebowania na pomoc, wynikająca ze złożonych wniosków przekroczy łącznie kwotę 12,5 mln zł, do obliczenia wysokości tej pomocy zastosowany zostanie współczynnik korygujący.
-
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)