Powstaje polski indeks ekonomiczny do selekcji bydła mlecznego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-09-2017,12:30 Aktualizacja: 30-09-2017,10:55
A A A

Hodowcy bydła i producenci mleka będą głównymi użytkownikami indeksu ekonomicznego do selekcji bydła mlecznego. Prace nad jego stworzeniem rozpoczęło właśnie Centrum Genetyczne PFHBiPM.

- W tym celu spotykamy się z hodowcami w ich gospodarstwach, aby dokładnie rozpoznać z jakimi problemami się borykają na co dzień, jak sobie z nimi radzą i jak widzą swoją przyszłość - wyjaśnia na stronie PFHBiPM prof. Tomasz Strabel, dyrektor Centrum Genetycznego.

- Celowo wybraliśmy trzy gospodarstwa odmienne pod względem wielkości i technologii utrzymania bydła mlecznego, aby dokładnie rozpoznać preferencje hodowców - tłumaczy dr Katarzyna Rzewuska z Centrum Genetycznego.

skup mleka, mleko surowe, mleczarnie, producenci mleka

Producenci mleka w sierpniu otrzymywali niemal 1,4 zł za litr surowca

Mleko w Polsce w sierpniu kosztowało niemal 1,40 złotych za litr. To o 3,5 proc. więcej niż w lipcu, kiedy to jego cena wyniosła niemal 1,34 zł/l. Surowiec drożeje również w Unii Europejskiej. W sierpniu kosztował średnio 34,48 euro za 100...

Pracownicy Centrum Genetycznego już na początku września, jak informuje PFHBiPM, odwiedzili w tym celu trzy gospodarstwa. Były to Hodowla Zwierząt Zarodowych Osowa Sień Sp. z o.o., gdzie znajduje się 1250 krów, gospodarstwo rolne Pauliny i Michała Jąder utrzymujące 29 krów oraz gospodarstwo rolne Janiny i Wojciecha Bączkiewicz posiadające 50 krów.

Wizytacje tych gospodarstw dają póki co bardzo ogólny zarys tego, jak wygląda produkcja mleka w Polsce. Pełen obraz ma dać drugi etap opracowywania indeksu ekonomicznego. W tym celu wśród rolników zostaną rozesłane ankiety.

- Umożliwia on m. in. tworzenie rankingu buhajów wg przewidywanych korzyści finansowych uzyskiwanych od ich córek. Korzyści te wyrażone będą w złotówkach. Pozwoli to również ma selekcję najbardziej ekonomicznych samic w stadzie - wyjaśnia prof. Tomasz Strabel na stronie federacji.

Opracowanie indeksów selekcyjnych uwzględniających aspekty ekonomiczne wymaga dużego doświadczenia. Dlatego, jak informuje PFHBiPM, Centrum Genetyczne rozpoczęło współpracę z firmą doradczą AbacusBio z Nowej Zelandii, która pomagała hodowcom na wszystkich kontynentach. Jej przedstawiciele byli również obecni podczas wizyt w trzech wspomnianych gospodarstwach.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA