Poprawa konkurencyjności gospodarstw rolnych – konferencja w Minikowie
10 grudnia w Kujawsko – Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie odbyła się konferencja na temat poprawy konkurencyjności gospodarstw rolnych.
Nowe narzędzie w kontroli żywienia krów mlecznych jakim jest raport żywieniowy RW 11, omówił Mariusz Zarzycki doradca żywieniowy PFHBiPM. Od 1 stycznia wersja papierowa raportu będzie dostępna dla wszystkich hodowców posiadających stado pod oceną.
Krajowy i światowy rynek mleka przedstawił specjalista ds. bydła Stanisław Pater z PODR w Minikowie. Według prognoz do 2020 roku średnia światowa produkcja mleka wzrośnie o 8%.
Dr wet. Wiesław Niewitecki omówił krytyczne punkty w zarządzaniu rozrodem u krów mlecznych związane ze wzrostem wydajności. Zwrócił on uwagę na problem pogarszających się parametrów rozrodu, które dotykają krowy o najwyższej wydajności mlecznej. Przy produkcji 25 kg mleka dziennie, ruja trwa około 15 godzin. Natomiast przy produkcji 55 kg mleka dziennie, ruja skraca się do niecałych 3 godzin.
Wykład zatytułowany „Prawidłowy odchów cieląt i jałowic drogą do sukcesu w produkcji mleka” przedstawił dr Krzysztof Kreft, doradca żywieniowy z firmy Polmass S.A.
Łukasz Urbański z firmy SHiUZ Bydgoszcz omówił wycenę genomową buhajów. System oceny w selekcji genomowej skraca czas oczekiwania na wycenę na potomstwie do 2 lat. W tradycyjnym systemie oceny trwało to 7 lat.
O uprawie lucerny opowiedział prof. dr hab. Roman Łyszczarz z UTP w Bydgoszczy.