Polska staje się europejską potęgą w produkcji mleka

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-12-2017,11:00 Aktualizacja: 30-12-2017,7:10
A A A

Sektor mleczarski, jak informuje TVP 1, kończy 2017 rok na dużym plusie a ceny surowca, które niemal każdego miesiąca rosły, są obecnie bardzo bliskie rekordowych.

Producenci mleka w 2017 roku w końcu mogli w pełni wykorzystać swój potencjał, który został uwolniony po zniesieniu kwotowania. Z drugiej strony umożliwiły im to mleczarnie, które kupowały każdą ilość surowca mając jednocześnie zapewniony zbyt swoich przetworów.

Mleko w listopadzie według danych Głównego Urzędu Statystycznego kosztowało średnio 1,51 złotych za litr co oznacza stabilizację na bardzo wysokim poziomie. To zaledwie o trzy gorsze mniej niż w rekordowym grudniu 2013 roku.

mleko, produkcja mleka, skup mleka, bydło mleczne

Mleko jest drogie i produkujemy go więcej

Mleko Polsce w październiku zostało skupione w wielkości 913,6 mln litrów. To o 0,25 proc. mniej niż we wrześniu oraz o 5,5 proc. więcej niż w październiku 2016 r. - informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów...

W tym roku, jak informuje TVP 1, Polska znalazła się również w ścisłej czołówce unijnych producentów mleka. Wzrost wytwarzania tego surowca wyniósł pięć procent. Znacząco wpłynęły na to inwestycje poczynione przez samych rolników.

- W okresie trzech lat liczba gospodarstw utrzymujących krowy zmniejszyła się o 90 tysięcy czyli prawie 25 procent, a mimo to skup mleka rośnie - mówił dla TVP 1 Paweł Wyrzykowski z BGŻ BNP Paribas.

Czy cena mleka w grudniu również wzrośnie i będzie wyższa od rekordowej sprzed czterech lat? Wszystko okaże się w styczniu 2018 roku. Branża mleczarska bardziej oczekuje jednak teraz stabilizacji niż kolejnych podwyżek.

Komisja Europejska przewiduje optymistyczną długoterminową prognozę dla sektora mleczarskiego. Jak podaje TVP 1 do 2030 roku zapotrzebowanie na mleko będzie rosło o około 900 tys. ton rocznie. Z kolei jego produkcja za 10 lat ma wynieść 1 milion 400 tysięcy ton.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA