W lutym odbył się cykl spotkań w ramach Ogólnopolskiej Konferencji dla Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Organizatorem szkolenia była firma Blattin Polska Sp. z o.o.
Właściwa struktura fizyczna TMR-u jest niezbędna dla prawidłowego pobierania paszy i właściwego funkcjonowania żwacza. Odpowiedniej długości, twarde i kujące elementy dawki stymulują przeżuwanie i produkcję śliny, która jest naturalnym buforem zabezpieczającym przed kwasicą.
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka w swoich social mediach podała pierwsze dane dotyczące oceny wartości użytkowej krów za 2023 rok. Rafał Morawski, kierownik wydziału ds. strategii i oceny poinformował o...
W lutym odbył się cykl szkoleń w ramach XXI Ogólnopolskiej Konferencji dla Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Spotkania zostały zorganizowane przez firmę Blattin Polska Sp. z o.o.
Jedno ze szkoleń odbyło się 22 lutego w Lipnie w woj. kujawsko-pomorskim. W części teoretycznej, eksperci opowiedzieli o strukturze fizycznej TMR-u dla krów mlecznych oraz o suchej dawce typu TMR stosowanej w żywieniu cieląt.
Natomiast część praktyczna odbyła się w Gospodarstwie Rolnym Małgorzaty i Leszka Olszewskich w Białowieżynie, gdzie podczas pokazów przygotowano suchy TMR dla cieląt oraz TMR dla krów w laktacji.
O tym dlaczego struktura fizyczna TMR-u jest tak ważna w żywieniu krów mlecznych opowiedział prof. dr hab. inż. Maciej Zygmunt Kowalski, Kierownik Katedry Żywienia, Biotechnologii Zwierząt i Rybactwa, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Zdaniem eksperta odpowiednia struktura fizyczna dawki umożliwia ślinienie się krów i ogranicza ryzyko sortowania paszy. Wpływa również na prawidłowy przebieg fermentacji w żwaczu, co stymuluje pobranie paszy oraz wpływa na wzrost produkcji mleka i zawartego w nim tłuszczu.
Cena mleka w styczniu 2024 roku w Polsce, według Głównego Urzędu Statystycznego, choć po raz kolejny przekroczyła 2 zł za litr, nieco spadła. Mleko w styczniu kosztowało w skupie 207,09 zł za hl tj. o 2,1% mniej niż w grudniu (211,51 zł/hl)...
Właściwa struktura dawki sprawia, że krowy produkują dziennie od 90 do nawet 190 litrów śliny, która jest naturalnym buforem i zabezpiecza przed wystąpieniem kwasicy.
W dalszej części szkolenia Wojciech Suchodolski, Kierownik Działu Bydło Blattin Polska, opowiedział o zaletach suchego TMR-u dla cieląt.
Ten rodzaj paszy ogranicza występowanie biegunek podczas odpajania cieląt pójłem lub mlekiem pełnym. Suchy TMR może być podawany jako jedyna pasza do 12 tygodnia życia. Pobudza on wytwarzanie śliny i wspiera rozwój żwacza, co skraca okres żywienia preparatem mlekozastępczym.
W jego składzie powinna znajdować się śruta zbożowa lub ziarna zbóż poddane obróbce, komponenty białkowe, składniki płynne, sieczka z siana, słomy lub susz z lucerny, wysłodki melasowane oraz dodatki mineralno-witaminowe.
Podczas części praktycznej odbył się pokaz przygotowania suchego TMR-u przy pomocy ciągnionego wozu paszowego Blattin King 200NT o pojemności 20 m3 z poziomym systemem tnąco-mieszającym. Gotowa pasza cechuje się intensywnym i przyjemnym zapachem, co zwróciło uwagę uczestników szkolenia. Suchy TMR jest w ofercie firmy Blattin pod nazwą handlową Blattin Dry TMR.
Polska Izba Mleka (PIM) i Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy (ZPMU) apelują do ministrów rolnictwa obu krajów. Chodzi o to, aby nie zamykać ukraińskiego rynku dla polskich produktów mleczarskich. W przestrzeni...
Podczas drugiego pokazu zaprezentowano samojezdny 4-ślimakowy wóz poziomy Blattin King Lion 130 o pojemności 13 m3, który przygotował TMR dla krów w laktacji. Gotowa dawka została wysypana na stół paszowy. Następnie eksperci pobrali reprezentatywną próbę i wykonali test na sitach Penn State.
Wykorzystane podczas prezentacji wozy wyróżniają się opatentowanym systemem rozdrabniająco-mieszającym Free Flow Mix 2+2. Składa się on z czterech wałów ślimakowych. Dwa dolne z obrotowymi nożami tnącymi umieszczonymi na obwodzie zwojów ślimaków biegną przez całą długość skrzyni, a dwa górne ze specjalnie ukształtowanymi zwojami są krótsze i mają mniejszą średnicę.
Jednym z patronów medialnych wydarzenia było czasopismo Hoduj z Głową Bydło oraz multiportal rolniczy Agropolska.pl.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ