Zastosowanie technologii genomicznej w hodowli bydła mlecznego oraz ekonomika produkcji mleka. To główne tematy Podlaskiego Forum Bydła, które odbyło się 19-20 listopada w Piątnicy koło Łomży.
Hodowcy bydła i producenci mleka tradycyjnie jak co roku spotkali się w Jędrusiowej Zagrodzie na Podlaskim Forum Bydła.
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Małopolskie Centrum Biotechniki Sp. z o.o. z/s w Krasnem weszły w skład utworzonej właśnie spółdzielni EuroGenomics Cooperative U.A. Do powstałej organizacji należy też...
Głównym tematem pierwszego dnia spotkania było zastosowanie technologii genomicznej w hodowli bydła mlecznego w Polsce. Z kolei w drugim dniu prelegenci zajęli się ekonomiką produkcji mleka.
O wykorzystaniu genomiki w europejskiej hodowli bydła mlecznego opowiedział prof. dr hab. Tomasz Strabel z Centrum Genetycznego Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM).
Zwrócił on uwagę, że według indeksu selekcyjnego Nornic Total Merit wzrost o jedną jednostkę indeksu zwiększa zysk hodowcy o 10 euro na krowę na rok. Tak więc jeżeli w stadzie 100 krów zwiększymy średnią wartość indeksu selekcyjnego o 10 jednostek (np. z 100 na 110), to roczny zysk wzrośnie o 10 tys. euro.
Analizę genotypowania samic w Polsce, jego wyniki i znaczenie dla prowadzenia selekcji omówiła Anna Siekierska z działu hodowli PFHBiPM.
- Hodowcy są zainteresowani genotypowaniem młodych sztuk. Na podstawie otrzymanych wyników mogą podejąć decyzję o ich sprzedaży lub dalszej hodowli. Genotypowanie jałowic ułatwia im precyzyjny dobór rozpłodnika, a wysokocielnych sztuk pozwala na właściwy dobór do kojarzeń przy kolejnym kryciu – tłumaczyła specjalistka.
Średnia cena mleka w okresie styczeń - lipiec br. wyniosła 104,43 zł za hl i była o 9,9 proc. niższa niż przed rokiem. W tym okresie najwyższą cenę otrzymywali producenci z województwa podlaskiego, gdzie za 100 litrów surowca płacono...
Drugiego dnia forum dr Andrzej Parzonko ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego opowiedział o uwarunkowaniach globalnych produkcji mleka. Zwrócił on uwagę, że po zniesieniu kwot mlecznych ceny mleka w Unii Europejskiej stały się niestabilne i od tego czasu są kształtowane cenami w USA i Nowej Zelandii. Ponadto europejscy rolnicy zostali zmuszeni do konkurowania między sobą, a przez wyrównanie się cen skupu mleka również z producentami z innych krajów.
- Mimo rosnącego zapotrzebowania na mleko przewiduje się, że jego cena w 2022 r. będzie niższa niż w 2013 r. – podsumował dr Andrzej Parzonko.
Podczas tegorocznej edycji forum odbyła się również prezentacja najnowszego sprzętu do badania pasz. Rolnicy, którzy przynieśli ze sobą próbki z własnych gospodarstw mogli przebadać je za darmo oraz skonsultować się ze specjalistami ds. żywienia krów.
Konferencja została zorganizowana przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka przy współpracy z Polskim Związkiem Hodowców Bydła i Producentów Mleka z Funduszu Promocji Mleka.