Podlaskie Forum Bydła
Rozród krów oraz wycena genomowa w selekcji bydła mlecznego to główne tematy dwudniowego spotkania, które odbyło się 21 i 22 listopada w Piątnicy w woj. podlaskim.
Hodowcy bydła i producenci mleka spotkali się po raz kolejny na Podlaskim Forum Bydła, które jak co roku odbyło się w Jędrusiowej Zagrodzie.
Spotkanie rozpoczął prof. dr hab. Włodzimierz Nowak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który mówił o prawidłowym odchowie cieląt. Według jego rekomendacji hodowcy powinni dążyć do maksymalizacji przyrostów cieląt w okresie podawania pasz płynnych oraz dynamicznego wzrostu jałówek w okresie od 90 kg do zacielenia. W tym czasie ich dzienny przyrost powinien wynosić powyżej 850 g na dobę.
-Pierwszą inseminację jałówek należy wykonywać w 14-15 miesiącu ich życia, a dobowe przyrosty sztuk cielnych powinny wynosić od 750 do 800 g dziennie – tłumaczył Włodzimierz Nowak.
Prof. dr hab. Jan Twardoń z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przedstawił związek pomiędzy zapaleniem wymienia, a rozrodem krów mlecznych. Podczas stanu zapalnego wymienia z macicy uwalnia się m.in. prostaglandyna, która wpływa na funkcjonowanie ciałka żółtego. Jednocześnie następuje obniżenie stężenia progesteronu we krwi krów, który odpowiada za podtrzymanie ciąży.
O wpływie żywienia na cykl rujowy krów opowiedział prof. dr hab. Zygmunt M. Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Zwrócił on uwagę, że przyczyną zbyt długiego okresu braku rui po porodzie jest najczęściej za mała ilość energii w dawce dla krów. Może ona powodować niedoczynność jajników u krów w pierwszych dwóch miesiącach laktacji. Jest to wywołane m.in. niskim poziomem progesteronu we krwi.
Problemy w rozrodzie krów mlecznych wynikające z chorób wirusowych omówił dr wet. Wiesław Niewitecki. Wśród nich wymienił IBR - zakaźne zapalenie nosa oraz BVD - wirusowa biegunka bydła.
-Skuteczne zwalczanie BVD polega na identyfikacji i usuwaniu ze stada trwale zakażonych zwierząt, które są siewcami wirusa. Kolejnym krokiem jest badanie przesiewowe wszystkich cieląt po usunięciu sztuk trwale zakażonych oraz przestrzeganie higieny, prowadzenie bioasekuracji i szczepień profilaktycznych – tłumaczył Wiesław Niewitecki.
Wpływ parametrów rozrodu na rentowność produkcji mleka omówił dr inż. Zbigniew Lach z OHZ Osięciny Sp. z o.o.
-Akceptowalny okres międzyciążowy wynosi od 100 do 120 dni. Jeden dzień bez ciąży powyżej tego okresu kosztuje hodowcę od 15 do 25 zł – tłumaczył Zbigniew Lach.
Głównym tematem drugiego dnia forum była selekcja genomowa bydła mlecznego.
Organizatorami spotkania była Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Podlaski Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Więcej informacji na temat Podlaskiego Forum Bydła będzie można przeczytać w Hoduj z Głową Bydło nr 1/2016. ZAPRENUMERUJ